مسجد مناره یولی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر هم اینک در کشور ترکیه هستید و یا در آینده قصد سفر به این کشور را دارید، بازدید از شهر ساحلی آنتالیا را همراه با جاذبه های تاریخی آن از جمله مسجد مناره یولی پیشنهاد می کنیم. اگر با این بنای تاریخی واقع در شهر آنتالیا آشنایی ندارید با اطلاعات و تصاویر جذاب این صفحه از این مسجد همراه باشید.


مناره یولی جاذبه ای تاریخی و معماری

کشور ترکیه سرزمینی کهن است. این سرزمین را از دیرباز حاکمان و امپراطوری هایی قدرتمند و با صلابت بوده است که هر یک در دوره ی خود بر این خاک بناهایی به یادبود گذاشته اند. بناهایی که دارای ارزش و اعتبار تاریخی فراوان، برخی دارای ماهیت دینی و عقیدتی و همگی دارای جذابیت های معماری هنرمندانه و شاهکار گونه هستند. یکی از این بنا ها که در یکی از زیباترین و گردشگر پذیر ترین شهرهای ترکیه یعنی شهر ساحلی آنتالیا واقع است، مسجد مناره تاریخی یولی است.


مناره یولی، یادگاری از دوران حکومت ایران

مسجد یولی مناره، یا مناره یولی در شهر آنتالیا، با نام دیگر مسجد علاءالدین نیز شناخته می شود. علت نامگذاری مسجد مناره یولی به مسجد علاءالدین آن است که این مسجد از آثار تاریخی ساخته شده در دورانی است که علاءالدین سلجوقی بر ترکیه حکومت می کرد و این مسجد به دستور او در این شهر ساحلی ساخته شده است.  

 


تاریخچه مسجد مناره یولی

مسجد مناره یولی در فاصله سال های 1219 تا 1236 میلادی در شهر آنتالیا ساخته شده است. بنای اصلی آن که در زمان علاءالدین کیقباد سلجوقی تنها یک بنای ویران شده بود، در گذشته توسط نوه یونوس فردی از قبیله هامیتوگلو ساخته شده بوده است و به عنوان کلیسا استفاده می شده است. سپس علاءالدین با استفاده از دیوارهای به جا مانده از کلیسای مخروبه، بنا را این بار به عنوان مسجد ایجاد نمود. بازسازی هایی در مسجد مناره یولی در سال 1953 و 1961 میلادی توسط اداره میراث فرهنگی و امور موزه ها انجام گرفته است. مسجد مناره یولی از سال 1974 میلادی تغییر کاربری داد و از آن به عنوان مکانی در زمره میراث فرهنگی و تاریخی و با ماهیت فرهنگی و آموزشی استفاده شد.

 


ویژگی های ظاهری مسجد یولی

بنای مسجد یولی یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های مساجد تاریخی چند طبقه آناتولی می باشد ( آناتولی شاخه‌ای از مردمان ترک هستند.) طرح مسجد یولی چهارگوش و مستطیل شکل است و بنای آن سبک دکوراسیون تقریباً ساده اما زیبایی دارد. هنگامی که به تماشای مسجد مناره یولی بروید، سقفی را خواهید دید که دوازده ستون دارد و دیوارهای بیرونی اش ساخته شده از  سنگ های تراشیده شده است.

یولی به معنای شیار است و علت  نامگذاری مسجد به این نام آن است که  شیارهایی در مناره مرتفع 38 متری آن قرار دارد که آن را تبدیل به یکی از خاص ترین و منحصر به ‌فرد ترین آثار معماری ترکی آناتولی کرده است. این مناره به صورت مستقل از مسجد ساخته شده است و بر یک پایه مربع شکل سنگ فرش شده قرار دارد و مسیر پلکانی با حدود 90 پله شما را به انتهای ارتفاع آن می رساند. بنای مناره تشکیل شده از آجر است و هشت نیم ستون درون آن قرار دارد. شیارهای این مناره با خطوطی فیروزه ای رنگ به شکل زیبایی تزیین شده اند. مسجد یولی مناره، از قدیمی ترین مساجد چندین گنبدی نیز هست؛ این مسجد دارای شش گنبد می باشد.

 هنگامی که به تماشای مسجد یولی در شهر آنتالیا ترکیه می روید می توانید از درون مسجد و از سالن نماز آن بازدید کنید. دیوارهای مسجد یولی مناره مزین شده با سنگ های بی نظیر مرمر و دیگر سنگ های یادآور سبک معماری روم و بیزانس است که تصویری به یاد ماندنی در ذهن بیننده خود باقی می گذارد. این مسجد دارای مدرسه و درویش خانه نیز بوده است.

  مسجد مناره یولی


ناحیه اطراف مسجد مناره یولی

پیش تر گفتیم مسجد مناره یولی واقع در ساحل آنتالیا است. شما هنگام بازدید از این مسجد می توانید از سایر جاذبه های گردشگری آن اطراف نیز بهره مند شوید. مثلاَ در همین شهر آنتالیا شهر باستانی پرگه قرار دارد که دیدن ان سراسر جذابیت است. آبشارهای دودن نیز دیگر جذابیت های آنتالیا هستند. از دیگر اماکنی که در آنتالیا و در نزدیکی مسجد یولی است می توان به پارک توپخانه اشاره کرد. مکان دیدنی دیگر در نزدیکی مناره یولی، میدان جمهوری است. برای دسترسی به این مکان ها می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس استفاده نمایید. همچنین می توانید پس از بازدید از مسجد یولی، به خیابان های زیبای اطراف آن بروید و در آن خیابان ها قدم بزنید. به رستوران ها و کافی شاپ های اطراف سری بزنید و مزه  غذاها و نوشیدنی های خوش طعم و متنوع ترکیه ای را در آنها تجربه کنید.

امیدواریم که توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات خوب و کاملی از مسجد مناره یولی به شما عزیزان ارائه داده باشیم تا هنگام بازدید از آن درک و دریافت بهتری از این جاذبه ی تاریخی و معماری در ذهن داشته باشید.