بررسی کامل آثار تاریخی استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)


استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای باستانی و تاریخی کشور ترکیه است که سالانه گردشگران و مسافران بسیار زیادی به این شهر سفر می کنند. شهر استانبول بسیار بزرگ است و دارای بندر و خلیج می باشد. اکثر ایرانیان به این شهر سفر می کنند. آثار تاریخی استانبول توجه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. استانبول از دو قسمت آسیایی و اروپایی تشکیل شده است. بهترین زمان برای سفر به استانبول فصل بهار و پاییز می باشد.

 

بررسی کامل آثار تاریخی استانبول

مناطق گردشگری از آثار تاریخی استانبول

استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور ترکیه می باشد.  استانبول مملوء از مساجد و موزه و دیگر آثار تاریخی می باشد. استانبول از پایتخت های رم در گذشته بوده است. در سفر به این شهر می توان شاهد آثار تاریخی و باستانی شگفت انگیز بود. بسیاری از گردشگران به این دلیل که این شهر آثار تاریخی و باستانی زیادی را نیز دارا می باشد. هر سال به این شهر سفر می کنند که می توان به این مکان ها که شامل مسجد سلطان احمد استانبول، ایا صوفیه، رملی حضار، مسجد سلیمانیه، برج گالاتا و کلیسای چوره اشاره کرد که گردشگران وقتی به این شهر سفر می کنند می توانند از این مکان ها دیدن کنند و روز های بسیار خوبی را در آنجا سپری کنند.

 

بررسی کامل آثار تاریخی استانبول

مسجد سلطان احمد از‌آثار تاریخی استانبول

از آثار تاریخی استانبول، مسجد سلطان احمد می باشد که فردی به نام سلطان احمد آن مسجد را بنا کرده است. مسجد سلطان احمد استانبول دارای ساخت باستانی و قدیمی می باشد. این مسجد به علت وجود کاشی های آبی به مسجد آبی معروف است. ریشه ی مسجد سلطان احمد استانبول، عثمانی می باشد که این مسجد امروزه یکی از آثارهای تاریخی و باستانی شهر استانبول است که سالانه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا از این مکان نیز دیدن می کنند و از نمای زیبای این مسجد نیز لذت می برند.  


 
بررسی کامل آثار تاریخی استانبول  

قصر زیر زمینی ازآثار تاریخی استانبول

یکی دیگر از آثار تاریخی استانبول، قصر زیر زمینی می باشد که مردم استانبول به عنوان قنات آب درگذشته از این مکان برای تامین آب از آن استفاده می کردند. امروزه این قصر زیر زمینی با نام جدیدی به نام قصر غرق شده معروف شده است که قصر زیر زمینی یکی از بزرگترین محل های ذخیره ی آب سلطنتی به خصوص موقع محاصره به شمار می رود. ساخت بنای این قصر زیر زمینی تقریبا یک هکتار می باشد که گنجایش بیش از هشتاد هزار متر مکعب آب را درخود جای می دهد که با ارتفاع 9 متری نیز ساخته شده است. این قصر زیر زمینی دارای ستون های بسیار زیاد و وسیعی می باشد که این ستون ها از مرمر ساخته شده است. بسیاری از این ستون ها از ویرانه های ساختمان های قدیمی به آنجا آورده شده اند. امروزه آب قصر زیر زمینی برای قایق رانی توریستی گردشگران نیز استفاده می شود.


 
بررسی کامل آثار تاریخی استانبول  

کاخ تو‍پکاپی از آثار تاریخی استانبول

یکی دیگر از آثار تاریخی استانبول، کاخ تو‍پکاپی می باشد که دارای نمای ساختمانی بسیار زیبا، جذاب، دیدنی می باشد که دارای حیاط های بزرگ و با شکوهی بوده که این کاخ از بیرون دارای چشم انداز زیبا و دیدنی می باشد. این قصر زیر زمینی استانبول در بین تنگه ی بسفر و دریای مرمره قرار دارد و سالانه گردشگران بسیاری نیز از این کاخ دیدن می کنند. امروزه قصر تو‍پکاپی به موزه تبدیل شده است و یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید. در این موزه آثار ادبی از ایران و لباس ها و شمشیرهای پیامبران که ازجمله شمشیر حضرت محمد و عصای حضرت موسی و ...  به نمایش گذاشته شده اند. این کاخ دارای خزانه که در درون آن جواهرات، طلاها، لباس ها و تخت های طلا کوب و اثرهای باستانی قدیمی و دست ساز بسیار زیبا وجود دارد. بازدید از این مکان ها حداقل بیش از سه ساعت مشغول تان می کند. اگر کسی وقت کمی داشته باشد بهتر است حرم سرا استانبول و خزانه را در اولویت قرار بدهد .حرم سرای کاخ تو‍پکاپی استانبول جزء مهم ترین  بخش های این کاخ بوده است. در حرم سرا بیش از سیصد اتاق وجود دارد که خدمه ها، زنان و کودکان بسیاری در آنجا زندگی می کنند. حرم سرا محوطه ی بسیار بزرگی است که دارای راهرو های فراوانی می باشد که به یکدیگر متصل اند وبه هم راه دارند. بزرگ ترین مقام  را در کاخ، مادر پادشاه دارد. اتاق مادر پادشاه بسیار زیبا و جذاب است. بعد از مادر پادشاه زنان عقدی پادشاه که دارای فرزند پسر می باشند از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و اتاق های بسیار بزرگ و زیبا  به آن ها اختصاص داده شده است. یکی دیگر از جاهای دیدنی در این کاخ، حمام مادر پادشاه می باشد. در این کاخ راهرویی وجود دارد که به آن گذر طلایی می گویند؛ زیرا زمان هایی که در قصر جشن برگزار می شد در این راهرو سکه های طلا نیز پخش می کردند. حرم سرا یکی از مهم ترین آثار تاریخی استانبول به شمار می رود.


بررسی کامل آثار تاریخی استانبول  

کلیسای چورا و کلیسای ایاصوفیه ازآثار تاریخی استانبول

یکی دیگر از آثار تاریخی استانبول کلیسای چورا می باشدکه دارای نمای بسیار زیبا و دیدنی است که از موزاییک های زیبا و ظریف نیز در نمای آن نیز استفاده شده است. کلیسای چورا نسبت به کلیسا های دیگر استانبول بزرگ نیست. این کلیسا دارای گنبد های بسیار زیبا و نمای داخلی آن دل انگیز می باشد. سالانه گردشگران بسیار زیادی از این مکان دیدن می کنند. این کلیسا سالانه گردشگران و مسافران بسیاری را  به خود جذب می کند. کلیسای ایاصوفیه یکی دیگر از آثار تاریخی استانبول به شمار می رود و یکی از مهم ترین و زیباترین کلیسا های استانبول می باشد. این کلیسا دارای گنبد بسیار زیبا که توجه گردشگران بسیار زیادی رابه خود جذب می کند. کلیسای ایاصوفیه را نخست به بزرگی شناخته شده است. ایاصوفیه امروزه به مسجد نیز تبدیل شده است.