غذاهای معروف ترکیه

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

ترکیه جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که هر گردشگر با توجه به سلیقه خاص خود ترکیه را برای سفر انتخاب میکنند.
یکی از علل انتخاب توریستان برای سفر به ترکیه غذاهای لذیذ ترکی است.
برخی غذاها در این کشور محبوبیت بیشتر و طرفداران پروپا قرصی دارند مانند انواع کباب های منحصر به فرد که با نام کباب ترکی به شهرت جهانی رسیده اند .

در این مقاله می خواهیم شما طرفداران غذاهای ترکی را کمی بیشتر با غذاهای ترکیه آشنا کنیم و ببینیم که چه غذاهایی محبوبیت بیشتری دارند ، در ترکیه انواع پیش غذاها و دسر تمام کشورها سرو می شود اما توریستان و مسافران ترکیه ترجیح میدهند غذاها و دسر های مخصوص ترکیه را در سفر خود تجربه کنند.

کباب ترکی

این غذا محبوب ترین غذایی است که در اغلب رستوران های ترکیه و حتی در سفره ی معمولی مردم ترکیه یافت میشود.
کباب ترکی به شکل های مختلف مانند پرسی، ساندویچ و با برنج سرو می شود.انواع مشهور کباب های ترکی با توجه به اصالت خود سبک های متفاوتی دارند: طعم لذیذ کباب تند و تیز در آدانا، کباب نرم و آبدار در شانلی اورفه، کباب ساندویچی که بین آن تکه های ضخیم بادمجان است درعینتاپ، کباب پیچیده شده در نان های نازک لواش، مشهورترین نوع کباب اسکندر کباب است که از تکه های نازک گوشت بره تهیه شده است و در سس گوجه، ماست و کره خوابانده می شود،و با ذائقه ایرانی کاملا سازگار است و یکی از غذاهای پرطرفدار بین گردشگران است.

غذاهای معروف ترکیه

 

کوفته

یکی از غذاهای پرطرفدار در ترکیه کوفته است که انوااع مختلفی دارد، اما پرطرفدارترین کوفته ترکیه آنست که با گوشت چرخ کرده ی گوسفند یا گوساله تهیه میشود،کوفته در ایران هم پرطرفدار است اما بدلیل استفاده از ادویه جات خاص ترکیه،طعم کوفته ای که در ایران طبخ میشود با طعم کوفته ترکیه زمین تا آسمان متفاوت است.
این غذا از گوشت و برنج تهیه میشود که در وسط آن زرشک یا آلوترش قرار میدهند.اغلب همراه کوفته سالاد یا ماست سرو میشود.

غذاهای معروف ترکیه

 


پیده

پیده که به پیتزا ترکی معروف است یکی از پرطرفدارترین و لذیذترین غذاهای ترکیه است.همانند پیتزا انواع و طعم مختلفی دارد که با نانی نازک و مخلفاتی همانند گوشت،سوسیس،پیاز،فلفل دلمه،ادویه ترکی،گوجه فرنگی و....تهیه میشود.
پیده در همه ی رستوران های ترکیه یافت میشود.
یک نوع ساده تر پیده، lahmacun است که مخلفات درون آن گوشت چرخ شده و سزیجات است.

غذاهای معروف ترکیه

 


مانتی

مانتی نوعی غذا مخصوص ترک هاست (غذایی مشابه پاستا)که میشود گفت فقط در ترکیه یافت میشود،
مواد اصلی استفاده شده در مانتی گوشت گاو یا گوسفند میباشد که با توجه به ذائقه آنها،بعضی گوشت را سرخ و بعضی دیگر آبپز میکنند.علاوه بر گوشت ،سبزیجات،تخم مرغ،سیر،ماست،پیاز و ادویه جات ترکی در تهیه مانتی استفاده میشود.

غذاهای معروف ترکیه

 


دلمه

دلمه ای که با برگ مو تهیه میشود از غذای پرطرفدار تر و محبوب ترکیه است.دلمه ترکی شبیه دلمه ما ایرانی هاست اما دلمه ترکیه مقداری باریکتر و از ادویه های مخصوص ترکیه در طبخ آن استفادئه میشود که طعم آن را با دلمه ایرانی ها متفاوت کرده است.
دلمه ترکی از برگ انگور و فلفل و بادمجان تهیه میشود که دلمه برگ انگور طرفداران بیشتری دارد.

غذاهای معروف ترکیه

 


صدف

صدف ، غذایی ویژه، لوکس و گران قیمت در ترکیه است،که در ترکیه به بهترین نحو پخته میشود، طعم این صدف ها بسیار متفاوت،خاص و لذیذ است. گوشتی که در این نوع صدف موجود است همراه با ادویه های مخصوص یک غذای فوق العاده لذیذ میشود.
روش های پخت این نوع صدف در ترکیه متفاوت است، طعم لذیذ آن را برای یک بار هم که شده حتما امتحان کنید.

Midye

 


لاهماجون

لاهماجون(یا همان لهمجون)از خوشمزه ترین غذاهای ترکی است که به پیتزا ترکی معروف است.
مواد این غذا که گوشت چرخ شده،پیاز،فلفل قرمزجعفری و گوجه است بر روی خمیر نازکی قرار میگیرد و این مواد را به مدت کوتاهی درون تنور قرار میدهند.
ترجیحا لاهماجون را با لیمو ترش تازه سرو میکنند،این غذا در تمام رستوران های ترکیه و استانبول یافت میشود.

غذاهای معروف ترکیه

 


کمپیر

کمپیر نوعی سیب زمینی تنوری شکم پر که مواد اصلی داخل آن انواع گوشت و سبزیجات است که شما خود میوانید سوسیس،ذرت،نخود فرنگی و هویچ را به این مواد اضافه کنید.
در ترکیه، مغازه و رستوران هایی وجود دارد که فقط این غذا را سرو می کنند.کمپیر یک غذای به یاد ماندنی و لذیذ است که در همه ی رستوران های ترکیه سرو میشود.

غذاهای معروف ترکیه

 


سوپ عدس

سوپ عدس یک پیش غذا محسوب میشود که در طبخ آن از عدس و ادویه جات ترکی استفاده میشود.ترجیحا سوپ عدس را با نان و لیمو ترش ساده سرو کنید تا لذیذ تر شود و در همه ی رستوران ها و کافه ها موجود است.

غذاهای معروف ترکیه