جشنواره و فستیوال های ترکیه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

جشنواره ها و فستیوال های ترکیه یکی دیگر از دلایل سفر به ترکیه محسوب میشود.

تعطیلات رسمی ترکیه شنبه و یک شنبه است که البته کارمندان دولت شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و بخش خصوصی تنها روز یکشنبه تعطیل اند. ترکیه کشوری فرهنگی با تاریخ کهن است. اقوام و گروه های متفاوتی در این کشور زندگی می کنند و هر یک دارای رسم و رسومات خاص خود و جشنهای مختلفی دارند. همچنین، برای جذب گردشگران،دولت ترکیه برنامه های مختلف را مورد حمایت قرار می دهد.
در ادامه به توضیح این جشنواره ها میپردازیم:

جشنواره و فستیوال های ترکیه

جشنواره روز پیروزی ترکیه:

این جشن به مناسبت پیروزی در جنگ داخلی در سال ۱۹۲۲ برگزار می شود. 8 شهریور ماه (30 آگوست ) که این مراسم برگزار میشود، پرچم‌ها و تصاویر مصطفی کمال آتاتورک در کل شهر،از مغازه ها گرفته تا منازل،زیبایی خاصی به شهر میدهد.در این روز رژه‌ ارتش، پروازهای نمایشی نیروی هوایی، جشن‌هایی به احترام آتاتورک (پایه‌گذار جمهوری ترکیه) برگزار میشود.

جشنواره روز جمهوری ترکیه:

این جشن به مناسبت اعلام جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ برگزار می شود. 7آبان ماه(29 اکتبر)روز جمهوری در ترکیه، از مهم‌ترین تعطیلات ترکیه به‌شمار می‌رود به همین خاطر این روز را در ترکیه جشن میگیرند.نمایش و کنسرت های موسیقی در این روز برگزار میشود.

جشنواره مولانا در ترکیه:

جشنواره بزرگداشت مولانا از ۱۹ الی ۲۷ آذر(۱۰ تا ۱۷ دسامبر) در شهر قونیه ترکیه مدت ۷ روز به انجام می رسد. این جشنواره یکی از جشنواره‌های فرهنگی جهان به شمار می‌رود،که باعث جذب گردشگران زیادی به قونیه شده است.
درویش ها حدود ٧٥٠ سال است که مرگ مولانا را با عنوان شب عروسی گرامی می‌دارند.
دراویش در این مراسم، دسته جمعی دور دایره‌ای حرکت می‌کنند و عبای سیاهشان را بر زمین می‌اندازند سپس رقص چرخشی زاهدانه خود را آغاز میکنند.
خانم ها باید در مراسم بزرگداشت مولانا روسری بر سر داشته و جدا از مردان بشینند.

جشن عید فطر در ترکیه:

جشن عید فطر یکی از تعطیلات رسمی ترکیه است که به مدت 3 روز است. در این ایام، مردم به دیدن اقوام می‌روند و دید و بازدید میکنند. پخش کردن شیرینی، قهوه و دسر در طول جشن از مراسم‌های این جشنواره است و کودکان می‌توانند نمایش‌های سایه را به رایگان تماشا کنند.

جشن عیدقربان در ترکیه:

جشن عید قربان یکی از قدیمی‌ترین تعطیلات اسلامی در ترکیه محسوب می‌شود که از مراسم‌های مذهبی ترکیه که به مدت ۴ روز است. شامل قربانی کردن حیوانات طبق شیوه‌ای خاص، دید و بازدید اقوام و کمک به فقرا است. در روز اول این جشنواره، مردان هر خانواده‌ای برای ادای نماز مخصوص این روز به مسجد می‌روند، سپس مراسم قربانی شروع می‌شود. خانواده‌ها، مقداری از گوشت قربانی شده را به خویشاوندان و همسایه‌ها و همچنین مقداری از آنرا به نیازمندان می‌دهند و با شیرینی وقهوه یا چای ترکی و غذاهای لذیذ از هم پذیرایی می‌کنند.

جشنواره خرید استانبول:

جشنواره خرید استانبول یکی از محبوبترین جشنواره ها که در فصل تابستان از تاریخ 17 خرداد تا 8 تیر در شهر استانبول ترکیه برگزار میگردد.
جشنواره خرید استانبول یکی از دلایل اصلی سفر بسیاری از توریستان به این شهر است.
در این جشنواره مراکز خرید استانبول به مدت 9 روز و یا شاید هم بیشتر تا نیمه های شب باز بوده و و بیشتر مراکز خرید تخفیفات فوق العاده ای بر روی معتبرترین برندهای ترک می گذارند. . بهترین مراکز خرید که میتواند در طول جشنواره از آنها خرید کرد، مرکز خرید زورلو، مرکز خرید استانبول مال، مرکز خرید ایستینیه پارک و مرکز خرید فروم می باشد.

جشنواره فرهنگ و هنر استانبول:

بنیاد فرهنگ و هنر استانبول (IKSV) سالانه میزبان پنج جشنواره:جشنواره فیلم،جشنواره تئاتر،جشنواره موسیقی،جشنواره طراحی،جشنواره جاز و جشنواره طراحی می باشد.
که اگر قصد سفر به استانبول داشتید،این جشنواره ها را حتما در برنامه سفر خود قراردهید تا سفری لذت بخش تر را تجربه کنید.

جشنواره فیلم در جشنواره بنیاد فرهنگ و هنر استانبول:

جشنواره فیلم در IKSV بزرگترین جشنواره در ترکیه محسوب میشود در این جشنواره فیلم های بین المللی و ترکی را نمایش میگذارند.این جشنواره در ماه آوریل به مدت 10 روز برپا میشود.

جشنواره موسیقی در جشنواره بنیاد فرهنگ و هنر استانبول:

جشنواره موسیقی IKSV به مدت 5 روز در ماه ژوئن (22 تا 29 ژوئن) برگزار میگردد که میزبان معتبرترین ارکسترهای بین المللی می باشد.که در این جشنواره بیش از 22 کنسرت برگزار میشود.

جشنواره تئاتر در جشنواره بنیاد فرهنک و هنر استانبول:

جشنواره تئاتر در IKSV یکی از پرطرفدارترین جشنواره های استانبول در ماه می تا ژوئن هر دوسال یکبار در استانبول برگزار میشود که جدیدترین جشنواره بین جشنواره های IKSV میباشد.در این جشنواره گروه های رقصنده و تئاتر از داخل و خارج ترکیه وجود دارند.

جشنواره جاز در جشنواره بنیاد فرهنگ و هنر استانبول:

جشنواره جاز IKSV در نیمه اول ماه جولای با حضور هنرمندان ترکی و بین‌المللی در رشته‌های مختلف جاز برپا می‌شود. که این جشنواره بین جوانان از محبوبیت بیشماری برخوردار است.

جشنواره طراحی در جشنواره بنیاد فرهنگ و هنر استانبول:

جشنواره طراحی در IKSV هر دوسال یکبار به مدت 12 روز (از 22 سپتامبر ال 4 نوامبر) برگزار میگردد در این فستیوال ایده های جالب طراحی از شرکت های داخلی و خارجی به نمایش گذاشته میشود.

جشنواره باله آسپندوس:

یکی از فستیوال های شگفت انگیزی که سالانه در ترکیه برگزار میشود این جشنواره است،
جشنواره اپرا در تئاتر آسپندوس آنتالیا در ماه ژوئن تا جولای برگزار می‌شود،که شامل برخی از مشهورترین اپراها و باله‌های بین‌المللی از چندین کشور برجسته است .
تئاتر آسپندوس یکی از تماشاخانه‌های باستانی جهان است و برگزاری چنین جشنواره‌ای در آن، باعث تلاقی رویدادهای گذشته و حال می‌شود.

جشنواره کاپادوکس:

یکی دیگر از جشنواره‌های فوق‌العاده ترکیه ،جشنواره کاپادوکس است که به مدت 5 روز از 14 تا 19 ژوئن برگزار میشود. این جشنواره شامل موسیقی، هنر ، آشپزی و رویدادهای فضای باز است و آثار هنرمندان محلی و بین‌المللی شناخته شده را در معرض دید قرار می‌دهد.

جشنواره بین المللی اشپزی:

جشنواره بین‌المللی آشپزی استانبول در 3 روز از 22 تا 25 ماه فوریه برگزار می‌شود و هدف از این جشنواره کمک به اقتصاد گردشگری غذایی ترکیه است که در این جشنواره سرآشپزهای ترکی و بین المللی با هم رقابت میکنند.

پیشنهاد دلارام سیر به شما طرفداران تور ترکیه،تور استانبول،تور آنتالیا اینست اگر میخواهید سفری متفاوتتر را تجربه کنید حتما قبل از سفر اطلاعات کامل راجب جشنواره و فستیوال های ترکیه داشته باشید تا بتوانید از همه فرصت های سفر خود استفاده کنید.