میدان هیپودروم استانبول

 

 

میدان هیپودروم استانبول در گذشته از مهم‌ترین میدان‌های امپراطوری بیزانس بوده و برای برگزاری مسابقات ورزشی، تجمع اجتماعی و سیاسی قسطنطنیه کاربری داشته است.
میدان هیپودروم در حال حاضر با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود و هنوز قطعاتی از آثار بیزانسی در آن موجود است.
نام هیپودروم از کلمات یونانی هیپوس و دروموس مشتق شده‌است. به همین دلیل گاهی در ترکی به آن آت‌میدانی (میدان اسب) گفته می‌شود. مسابقات اسب‌دوانی و ارابه‌رانی در عصر هلنیستی، دوران روم باستان، و بیزانتین مسابقات اسب‌دوانی و ارابه‌رانی تفریح محبوب یونانی‌ها بودند و هیپودروم‌ها از ویژگی‌های مشترک شهرهای یونانی به شمار می‌رفتند.

مسابقات اسب دوانی و ارابه رانی تفریحات مورد علاقه مردم استانبول در قدیم و در زمان امپراتوری روم و بیزانس بوده و در بسیاری از شهرهای یونانی و رومی میدانهایی به این منظور ساخته شده است. گرچه امروز دیگر از ساختار و اساس میدان اسب دوانی هیپودروم باقی نمانده است، اما میدان سلطان احمد در استانبول، بر اساس ابعاد و نقشه های آن بنا شده و مسیر میدان اسب دوانی هیپودروم، در میدان سلطان احمد استانبول با سنگفرش مشخص شده است. آثار باستانی به جا مانده از هیپودروم، امروز در محوطه سبز میدان سلطان احمد خودنمایی می کند.

میدان هیپودروم استانبول
موقعیت جغرافیایی هیپودروم استانبول


هیپودروم استانبول که امروز با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود، در محله سلطان احمد منطقه فاتح بخش اروپایی استانبول ترکیه قرار دارد.میدان هیپودروم استانبول در همسایگیِ مسجد سلطان احمد (مسجد کبود)، موزه ایاصوفیا، موزه آثار تاریخی ترکی و اسلامی، کاخ موزه توپکاپی، آب انبار باستانی باسیلیکا سیسترن، بازار بزرگ استانبول، پارک معروف گلخانه، پارک سلطان احمد و... قرار دارد،با این حال این جاذبه های گردشگری تنها بخشی از همسایگان هیپودروم در منطقه فاتح استانبول هستند.
گرچه امروز دیگر اثری از ساختار و اساس میدان اسب دوانی و ارابه رانی هیپودروم باقی نمانده است، اما میدان سلطان احمد در استانبول ترکیه، بر اساس ابعاد و نقشه های آن بنا شده است. این میدان چندین اثر باستانی جالب توجه از جمله ستون ماری شکل، ستون سنگی تئودوسیوس (ستون مصری)، ستون بافته، آبنمای آلمانی و مجسمه های پورفیروس را در خود جای داده است.


چگونه به میدان هیپودروم استانبول برویم؟


توریست ها و گردشگران تور استانبول میتوانند برای رسیدن به میدان تاریخی هیپودروم از خط های تراموا استانبول استفاده کنند. نزدیک ترین ایستگاه تراموا به هیپودروم، ایستگاه چمبرلی تاش است که تنها 300 متر با آن فاصله دارد.

اگر قصد رفتن به میدان هیپودروم با مترو را دارید،هیپودروم با ایستگاه مترو فاصله بیشتری دارد. ایستگاه متروی جان کورتاران، با یک کیلومتر فاصله نسبت به هیپودروم واقع شده است. ایستگاه کومکاپی یکی دیگر از نزدیک ترین ایستگاه های متروی استانبول به هیپودروم است که 1400 متر با آن فاصله دارد.


آدرس میدان هیپودروم استانبول


Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey استانبول, ترکیه