آب و هوا ترکیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آب و هوا ترکیه آب و هوا ترکیه

 مناطق ساحلی ترکیه مرز بین دریای اژه و مدیترانه ای است .

دارای تابستانی داغ با آب و هوای مدیترانه ای است. در واقع تابستان ترکیه،خشک و تقریبا مرطوب ،و زمستان هایی سرد و خنک دارد. در ساحل دریای سیاه بیشترین میزان بارش را داراست. بخش شرقی کشور ترکیه هم به طور میانگین 2500 میلی متر بارش را در سال دریافت می کند.
سواحل حاشیه دریای مرمره، اژه و مدیترانه از آب و هوای مدیترانه، تابستان های گرم زمستان های معتدل برخوردار می باشد. ماه های تیر،مرداد،شهریور با درجه حرارت ۳۰ درجه سانتیگراد و رطوبت بالا، گرمترین ماه های سال هستند. منطقه حاشیه دریای سیاه از آب و هوای نسبتا معتدل برخوردار بوده و دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل است؛ میزان بارش بازان در آن در مقایسه با نقاط دیگر کشور به مراتب بیشتر است.

آب و هوا ترکیه

مناطق ساحلی ترکیه در مرز دریای مرمره که استانبول را هم شامل می شود، که به دریای اژه و دریای سیاه متصل است و آب و هوایی بین آب و هوای معتدل مدیترانه ای و آب و هوایی اقیانوسی معتدل و گرم را دارد، همچنین تابستانی خشک و خنک متمایل به سرد را به دنبال دارد و زمستان های مرطوبی را به همراه دارد. برف هم در مناطق ساحلی دریای مرمره و دریای سیاه می بارد که تقریبا در زمستان هم دیده می شود، اما معمولا بیشتر از چند روز نمی باشد. اگرچه بارش برف در مناطق ساحلی بسیار غیر معمول است و به نظر عجیب می رسد که در مناطق ساحلی دریای مدیترانه برف ببارد.
درطول سردترین ماه های سال , دی و بهمن , اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه های ساحلی ازجمله سواحل جنوب , سواحل غرب و سواحل دریای سیاه و مناطق سرد داخلی مشاهده میشود.درنواحی مرتفع شرقی , زمستان ها طولانی تر و سردتر است. در نواحی کوهستانی و شمال ترکیه باران بسیار وبه صورت منظم می بارد ؛ ولی هرچه از سمت غرب به شرق می رویم از مقدار باران کاسته می شود.گرمترین تابستان ترکیه در آناتولی جنوب شرقی است.میزان بارندگی در این نواحی نصف نواحی ساحلی است.