• 245

چشمه های پاموکاله ترکیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چشمه های پاموکاله ترکیه:

یکی از جاذبه های گردشگری چشم نواز تور ترکیه، چشمه های پاموکاله آن می باشد که در نوع خود منحصر بفرد و خارق العاده می باشد این چشمه از مجموعه ای از استخرها و چشمه های سفیدرنگ با آب های معدنی تشکیل شده است که تعداد انگشت شماری چشمه همانند این چشمه در دنیا وجود دارد.

 

این چشمه ها در جوار شهر دنیزلی قرار دارند که سالیان طولانی مورد توجه توریست های ترکیه قرار گرفته اند. با ورود به این منطقه، سفیدی و درخشانی چشمه ها چشم شما را به خود خیره می کند . در این چشمه ها، آب معدنی جاری است که به صورت چشمه های کوچک کوچک و پلکانی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

علت نام گذاری این چشمه ها به نام پاموک کاله

می توان گفت که در زبان ترکی، پاموک کاله به قلعه ی پنبه ای اتلاق می شود که دلیل این نام گذاری را با اولین بازدید از چشمه های درخشان و سفید آنجا، متوجه خواهید شد.

قدمت این چشمه ها مربوط به دوره ی رومیان و حدود دو هزار سال پیش می باشد که به دلیل درخشندگی آن، مردمان را به این فکر انداخت تا قلعه و منطقه ی قابل سکونتی در اطراف این چشمه ها ایجاد نمایند تا بتوانند از زیبایی آن مکان بهره ببرند. به دنبال این نظریه، امروزه منطقه هیراپولیس در اطراف آن ساخته شده است.

در سال 1998 میلادی نیز این منطقه تاریخی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

چشمه های پاموکاله ترکیه

 

مجموعه جذابیت های چشمه های پاموک کاله


1.    پیاده روی در کنار چشمه ها

از جمله لذت بخش ترین حس ها در گذراندن اوقات در این منطقه، پیاده روی در اطراف این چشمه ها و استفاده از انرژی آنها می باشد. بدون هیچ فکری، کفش هایتان را درآورید و احساسات خود را با راه رفتن در مناطق مجاز این چشمه ها تحریک نمایید و لذت ببرید.


2.    هیراپولیس

همان طور که در بالا گفته شد، در بالای این چشمه های زیبا و دیدنی شهری به نام هیراپولیس یا شهر مقدس وجود دارد که این شهر شامل عبادتگاه های بسیاری بوده و دلیل نام گذاری آن نیز همین موضوع می باشد.


3.    استخر کلئوپاترا

در بالای این چشمه های درخشان، استخرهای باستانی قرار دارد که متعلق به شهر مقدس می باشد. این استخرها ساخته شده از صخره و سنگ هایی مستحکم می باشد و توسط معبد و ساختمان آپولو محاصره شده اند که با وقوع زلزله ای عظیم و مهلک در این منطقه، سبب شد تا معبد فرو ریزد و این استخر میزبان ستون های بزرگ این معبد قرار گیرد.

امروزه با بازدید از این منطقه شما استخری با آبی نیلگون و بقایای باستانی در آن مشاهده خواهید کرد. آب این استخر از همان چشمه های پاموکاله می جوشد و استخر آب گرمی در انتظار توریست ها خواهد بود.

پیدایش چشمه های پاموکاله

این چشمه در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مندرس وجود دارد که به 400 هزار سال پیش مربوط می شود. در آن زمان زلزله هایی عظیم در ترکیه ی کنونی رخ داده است و سبب ایجاد دره رودخانه مندرس و چشمه ها شده اند. اما با این وجود هنوز چشمه های پلکانی به وجود نیامده بودند.

بستر چشمه های پاموکاله از سنگ تراورتن، که نوعی سنگ حفره دار آهکی می باشد تشکیل شده است. این سنگ ها بر اثر بر روی هم انباشته شدن رسوبات چشمه های آبگرم تشکیل و ساخته شده اند.

چشمه های پاموک کاله از 17 چشمه ی آب گرم با دمایی حدود 35 تا 100 درجه سانتی گراد در کنار یکدیگر تشکیل شده اند. آب جاری شده از این چشمه ها مسافت طولانی تا حدود 300 متر را طی می کند. از لحاظ وسعت نیز، آبی که از این چشمه ها می جوشد بر روی زمین به وسعت 70 در30 متر سرازیر می شود.

لایه های رسوبی این چشمه های در طی سال های متمادی حجیم تر شده و به صورت لایه های چین دار بر روی هم قرار گرفته اند که در نهایت چشمه های کنونی که به شکل پلکانی می باشند را در معرض نمایش قرار می دهند.

بهترین زمان برای سفر به منطقه پاموکاله

این شهر که در نزدیکی دریای اژه و مدیترانه قرار دارد به سبب منطقه جغرافیایی، در تمام طول سال دارای هوای مطبوع و دلپذیری می باشد که همین امر باعث شده تا این منطقه میزبانی مهربان برای توریست ها و گردشگران تور ترکیه باشد.

پاموکاله در بهار: یکی از مناسب ترین زمان های سفر به منطقه زیبای پاموکاله، اواخر اسفند ماه و شروع فصل بهار می باشد. این منطقه با وجود درختان شکوفه زده، زیبایی خود را هرچه بیشتر به نمایش می گذارد. دمای هوا در این منطقه زمانی، چیزی در حدود 20 درجه خواهد بود. پس از گذر از فروردین ماه، دمای هوا مقداری افزایش می یابد و میانگین دما تا پایان بهار در حدود 30 درجه سانتی گراد نیز خواهد بود.

تابستان پاموکاله: در ادامه فصل بهار که هوا رو به گرمی قدم برمی‌دارد، تا اواسط مرداد نیز این افزایش دما ادامه خواهد داشت اما با گذر از اواسط مرداد ماه، هوایی دلنشین در انتظار شما خواهد بود. لازم به ذکر است که این دوره ی زمانی یکی از مناسب ترین زمان ها برای سفر به چشمه های پاموکاله می باشد.

پاموکاله ی پاییزی: کاهش دما در این فصل ادامه خواهد داشت و از اواسط آبان ماه به بعد هوا رو به سرما خواهد رفت.

زمستان پاموکاله: در این فصل، دمای هوا تا صفر درجه سانتی گراد نیز کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه گردشگران کمتری نیز به این منطقه سفر خواهند کرد. اما اگر خلوتی این مکان برای شما امری قابل اهمیت است، شاید این فصل شما را بیشتر به خود جذب کند.

چشمه پاموک کاله یا باداب سورت؟

بیان این مسئله خالی از لطف نیست که بدانید، یکی از شبیه ترین مکان ها به چشمه پاموک کاله، در کشور عزیزمان قرار دارد و آن، جایی جز چشمه های پلکانی "باداب سورت" نمی باشد. این چشمه در منطقه استان مازندران واقع می باشد و وسعتی در حدود 200 هکتار را شامل می شود. اما مسئه قابل تامل در رابطه با این منطقه ی زیبا، نظارت ضعیف بر این منطقه و گردشگری این منطقه می باشد. و متاسفانه چشمه باداب سورت احوال خوبی ندارد و در حال نابودی می باشد.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 13:12