موزه ودات ندیم تور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موزه ودات ندیم تور یکی از مکان های دیدنی در کشور ترکیه است. اگر شما از دوستداران گشت و گذار در کشورهای خارجی باشید و علاقمند به آداب و رسوم این کشورها، دیدن از این موزه می تواند برای شما بسیار ثمربخش باشد. در این مقاله ما به توضیحی درباره این موزه می پردازیم.

کشور ترکیه و دیدنی های آن

کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که به علت نزدیکی به ایران  بسیار مورد توجه گردشگران ایرانی است. البته شاید یکی دیگر از عللی که ایرانیان دوست دارند از کشور ترکیه دیدن کنند لازم نبودن ویزا برای سفر به این کشور است. این کشور در دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است و حال و هوایی اروپایی، آسیایی در آن موج می زند. در هر قسمت کشور می توانید محله ها و مکان هایی دیدنی را ببینید و از سفر به این کشور لذت ببرید. از شهرهای مهم ترکیه آنکارا و استانبول است. هر شهر این کشور خود مملو از آثار تاریخی و مناطق گردشگری است. یکی از این شهرها، استانبول است که به توضیح آن می پردازیم.

 

تور استانبول-موزه ودات ندیم تور

شهر استانبول

یکی از پرجاذبه ترین شهرهای ترکیه شهر زیبای استانبول است. این شهر با مراکز خرید فراوان و مکان های تاریخی هر ساله هزاران توریست را جذب خود می کند. شهر استانبول در قسمت اروپایی کشور ترکیه قرار دارد و مکان های دیدنی فراوانی در آن واقع شده است. یکی از مکان هایی که همیشه و معمولا آخر هفته ها حدود 3.000.000 نفر بازدید کننده از آن بازدید می کنند، خیابان استقلال شهر استانبول است. مسیر پیاده رو این خیابان با هزاران ساختمان قدیمی و مدرن و مراکز خرید و کافه ها یکی از پرطرفدارترین مکان های شهر است. یکی از مکان هایی که در این خیابان واقع شده است موزه ودات ندیم تور است. این موزه نیز همراه با هزاران بازدید کننده از این خیابان یکی از پرطرفدارترین موزه های شهر است.

 

تور استانبول-موزه ودات ندیم تور

موزه ودات ندیم تور

موزه ها محلی برای نمایش آثار گوناگونی در زمینه های مختلف است. موزه ودات ندیم تور نیز یکی از موزه هایی است که به نام ودات ندیم تور نویسنده شهیر ترک نامگذاری شده است. ودات ندیم تور یکی از هنرمندان و روشنفکران برجسته تور ترکیه است که بانک یاپی کردی را بنیانگذاری کرده است. بعد  از تاسیس بانک یاپی کردی، ودات ندیم تور مسئول انجام فعالیت هایی در زمینه های فرهنگی و هنری شد. این نویسنده بزرگ برگزاری مسابقات بزرگی را بر عهده داشت و تحقیقات مهمی در زمینه فولکلور انجام داد. برای همین و به افتخار اینکه این نویسنده ترک تالیفات متعددی در زمینه آداب و رسوم کشور ترکیه به انجام رسانیده، نام این موزه را موزه ودات ندیم تور گذاشتند.

 

تور استانبول-موزه ودات ندیم تور

آثار تاریخی در موزه ودات ندیم تور

بعد از مرگ این نویسنده و به احترام  او، موزه ودات ندیم تور با هدف ارزیابی مجموعه های بانکی و به نمایش گذاشتن آنها برای کمک به فرهنگ ترکیه افتتاح شد. در این موزه مجموعه های نفیسی از سکه ها، مدال ها، ساعت، پارچه، تسبیح و قلاب دوزی های با ارزش موجود می باشد و هر ساله هزارها نفر طی گشت و گذار از خیابان استقلال شهر استانبول به دیدن موزه ودات ندیم تور می روند. بازدید از موزه ودات ندیم تور رایگان می باشد و هر روز هفته می توانید از این موزه دیدن فرمایید. یکی از مهمترین تحقیقاتی که این نویسنده ترک انجام داده است تحقیق بر روی فولکلور است. در ادامه کمی در این باره توضیح داده می شود.

 

تور استانبول-موزه ودات ندیم تور

ودات ندیم تور نویسنده فولکلور ترکیه ای

شاید با شنیدن نام فولکلور از خود پرسیده اید که این کلمه به چه معنایی است. این کلمه که باورهای عامیانه هم نامیده می شود شامل افسانه ها، داستان ها، موسیقی، ضرب المثل ها و این قبیل حکایت ها است. در میان بیشتر قبایل در هر کشور و منطقه، نوعی از این حکایت های عامیانه وجود دارد. این اصطلاح از نیم قرن پیش در تاریخ و ادب ایران نیز به وجود آمد و فولکلور نویس مشهور ایران به نام دهخدا را همگان می شناسند. به تدریج این اصطلاح در میان مردم به نام فرهنگ عامیانه و فرهنگ مردم رواج پیدا کرد. یکی از این قصه ها و افسانه های تاریخی ایران افسانه رستم و سهراب  است که همیشه و همه وقت در خانه ها و یا قهوه خانه ها به طور شفاهی و دهان به دهان در بین افراد نقل می شود. این نویسنده برای جمع آوری و تالیف این فرهنگ نامه عامیانه تلاش بسیاری نمود و طی سالیان متمادی این اثر با ارزش فرهنگی را جمع آوری و به رشته تحریر در آورد.
اگر شما دوست دارید که با این نویسنده بزرگ و موزه ودات ندیم تور بیشتر آشنا شوید و از این محل دیدن کنید می توانید با تور ترکیه به شهر زیبایی استانبول رفته و از خیابان استقلال این شهر و موزه ودات ندیم تور دیدن کنید. به جز این موزه در این خیابان محل های دیگری نیز برای بازدید وجود دارد. به طور مثال می توان به کلیسای سنت آنتونی پادووا، کلیسای سنت ماری دراپریس، موزه مادام توسو، موزه ورزشی گالاتاسرای، خیابان فرانسوی، دومین ایستگاه ریلی دنیا و تراموای قدیمی استانبول برای بازدید اشاره نمود. برای دسترسی ساده به خیابان استقلال و بازدید از موزه ودات ندیم تور کافی است تا با سوار شدن به تراموای این خیابان بسیار ساده به آن دسترسی پیدا کنید.