کاخ ایهلامور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سلطان عبدالحمید اول پادشاه عثمانی در قرن نوزدهم میلادی دستور ساخت کاخ ایهلامور را داد. چرا که علاقه مند بود که زمانی را در کنار رود بسفر و تنگه گلدن هورن سپری کند. این کاخ زیبا در محله بشیکتاش شهر استانبول بنا شده است که سبک معماری آن تقریبا می توان گفت غربی است. اگرچه در میان دیدنی های ترکیه، کاخ های استانبول برای گردشگران شهرت بسیاری دارند اما فضای کاخ ایهلامور به دلیل نوع خاص معماری و فضای سبز و طبیعت زیبای اطراف و مجاورت با بسفر برای هر گردشگری جذاب است.

کاخ ایهلامور

از ویژگی های مثبت کشور ترکیه، حفاظت و استفاده درست از تاریخ کشور در جذب گردشگران است. بناهایی که برای سال ها رو به نابودی می رفتند، به همت مسئولین بازسازی و اصلاح شدند و امروزه هر کدام از این ساختمان ها با جذب گردشگران و توریست ها، نقش فوق العاده ای در اقتصاد و فرهنگ این کشور بازی می کنند. از جمله گردشگاه های محبوب محله بشیکتاش در استانبول، کاخ ایهلامور می باشد. این کاخ در زمینی به مساحت 24724 متر مربع در منطقه عباساگای تور استانبول بنا شده است و اقامتگاهی موقت و استراحتگاهی زیبا برای پادشاهان عثمانی بوده است که شامل دو قلعه به نام های مایت و مرسیم است. امروزه این بنا یکی از کاخ موزه های شهر استانبول است که بازدید کنندگان می توانند در تمام روزهای هفته به جز دوشنبه ها از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر برای بازدید به آن مراجعه کنند و در کنار دیدار از زیبایی های بنا، با صرف یک نوشیدنی در کافه آن، روز خود را کامل کنند.

پادشاهان مختلفی در این بنا رفت و آمد داشته اند، به عنوان مثال گفته می شود که سلطان عبدالعزیز از اینجا برای برگزاری مسابقات جنگ خروس ها و قوچ ها استفاده می کرده است. اما سلطان عبدالمجید اول که به هنر و شعر علاقه مند بوده افراد مشهور را در آن ملاقات می کرده است.


تور استاتبول-کاخ ایهلامور

خصوصیت بنای کاخ ایهلامور

معمار سازنده بنای کاخ ایهلامور نیکاگوس بالیان نام داشت. این معمار با ذوق در فضای این منطقه دو کاخ بنا کرد. یکی ویژه برگزاری مراسم و جشن های سلطنتی بود و دیگری مخصوص اقامت و استراحت اعضای خانواده سلطنتی بود. این بنا از بنای اولی کوچکتر بود. در ادامه به معرفی این دو بنای زیبا می پردازیم. فضای اطراف بنا با دیوارهای بلندی محصور شده است که به نظر می رسد هدف از ساخت آن کاهش نفوذ سر و صدای شهر به استراحتگاه خاندان سلطنتی باشد.

 

تور استاتبول-کاخ ایهلامور

Merasm Pavilion

همانطور که گفتیم کاخ ایهلامور از دو بخش تشکیل شده است. بنای بزرگتر عمارت مریم نام دارد که بزرگتر از ساختمان دومی است. این بنا بسیار مجلل نیز می باشد. راهروهای بزرگ و راه پله ای زیبا شامل یک طبقه و زیرزمین دارد که از جنس سنگ مرمر ساخته شده است. تزئینات نقش برجسته ای از گیاهان، موجودات دریایی گل ها و میوه ها این تالار را تکمیل می کنند. یک بالکن زیبا و پنجره های بزرگ بنا را کامل می کند. این فضا مناسب جشن ها و مهمانی های سلطنتی بوده و به خوبی هنر معمار را به نمایش می گذارد.

 

تور استاتبول-کاخ ایهلامور

Pavilion Maiyet

دومین ساختمان این بنا قصر Maiyet Pavilion می باشد. این قصر دو طرفه شباهت هایی با بنای مریم دارد اما ساده تر از آن است و محیطی ساده تر و آرامش بخش تر برای استراحت خاندان سلطنتی فراهم آورده است. دیوارهای بنا گچبری های زیبایی به سبک اتریشی دارد. آینه کاری های زیبا در طاق های بنا چشم نواز است و مبلمانی باشکوه را در خود جای داده است. فضای داخلی کاخ را تا حدی سنتی تر می کند. این بنا روزگاری محل استراحت سلطان پس از شکار بود و میزبان افراد مشهور بسیاری نیز بوده است که از جمله می توان از لامارتین شاعر مشهور فرانسوی نام برد. در حال حاضر بنای مایت موزه تاریخی است و بنای مرسیم به عنوان موزه تنظیمات استفاده می شود.

چطور به این کاخ برویم؟

عمارت ایهلامور در تقاطع خیابان نوزحتیه در بین ایهلامور و تسویکیه قرار دارد. شما می توانید از مترو یا تراموا برای رفتن به این مکان استفاده کنید. در ایستگاه Fındıklı از تراموا پیاده شوید و با کمی پیاده روی به سمت مقصد بروید که ساده ترین راه برای رسیدن به این بنا است. اگر هم از مترو استفاده می کنید باید به ایستگاه عثمان بی بروید.

 

تور استاتبول-کاخ ایهلامور

نزدیک ترین مکان های دیدنی به کاخ ایهلامور

مکان های دیدنی بسیاری در نزدیکی این کاخ زیبا قرار دارد. از جمله می توان به مسجد ییلدیز، ییلدیز کلاک تاور، موزه مشهور تور استانبول، موزه نقاشی و مجسمه سازی و کاخ موزه ییلدیز اشاره کرد که همه این مکان های دیدنی در فاصله ای کمتر از یک کیلومتر با کاخ ایهلامور قرار دارند.

کاربرد امروزی بنا

پس از جنگ جهانی دوم، این بنا سال های بسیاری خالی بود تا اینکه شهرداری استانبول اختیار آن را در دست گرفت و پس از بازسازی ساختمان ها، آن را به عنوان موزه تاریخی افتتاح نمود؛ اما این موزه چندان مورد استقبال واقع نشد. تا اینکه 15 سال بعد به عنوان مرکزی هنری برای کودکان قرار گرفت. در سال 1987 نیز تغییراتی اعمال شد که بنا را به شکل امروزی آن در آورد. در زمان بازدید از دیدنی های ترکیه حتما سری به کاخ های استانبول، بخصوص این کاخ زیبا بزنید.