مسجد شاهزاده محمد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر پیش از این به شهر استانبول سفر کرده اید حتما مسجد شاهزاده محمد را دیده اید. این مسجد زیبا و تاریخی یادگاری از دوران سلطنت عثمانیان است و از زیباترین مساجد استانبول به حساب می آید که شهرت زیادی نیز دارد. جالب است بدانید که شهر استانبول ده ها مسجد کوچک و بزرگ تاریخی دارد که بیشتر آنها به جا مانده از همین دوران تاریخی و کار دست معماران هنرمند عثمانی است. این مساجد که برخی از آنها امروزه به عنوان موزه شناخته می شوند، به یادبود اشخاص مهم تاریخی یا اعضای خانواده سلطنتی عثمانی بنا می شدند و در بیشتر آنها یک یا دو نفر از مشاهیر این کشور به خاک سپرده شده اند. معماری خاص این مساجد برای گردشگران و توریست هایی که راهی سفر به تور استانبول می شوند همواره جذاب بوده است. همراه ما بیایید تا با یکی از این مساجد زیبا یعنی مسجد شازده در استانبول بیشتر آشنا شویم.شاهزاده محمد یا محمد فرزند  محبوب سلطان سلیمان اول بود که در سال 1543 از دنیا رفت، او در زمان مرگ تنها 22 سال سن داشت. پدرش سلطان سلیمان این مسجد را به یادبود فرزند از دست رفته خود بنا کرد. ساخت مسجد شاهزاده محمد به دست معمار مشهور عثمانی سینان صورت گرفت که امروزه در ترکیه و مخصوصا استانبول آثار تاریخی زیادی از او برجا مانده است. ساخت مسجد شاهزاده محمد حدود 4 سال طول کشید و به عنوان اولین مسجد مهمی که سینان در ترکیه بنا کرد شناخته می شود.
از ویژگی های مسجد شاهزاده محمد حیاط زیبا و گلدسته های آن است. همچنین در قسمت شرقی این مسجد تاریخی بخش مهمی قرار دارد که مقبره چندین شخصیت مهم تاریخ کشور ترکیه می باشد. از آن جمله ابراهیم پاشا و رستم پاشا وزرای سلطان سلیمان و خواهر و برادر شاهزاده محمد در این مسجد به خاک سپرده شده اند.

 

 

تور استانبول-مسجد شاهزاده محمد

ویژگی های معماری مسجد شاهزاده محمد

جالب است بدانید که معماری عثمانیان تلفیقی از معماری ایرانی، سلجوقی و بیزانس بوده که با معماری اسلامی ترکیب شده است. بنابراین شما می توانید در آثار تاریخی این دوره  اوج هنر و خلاقیت معمار آن را مشاهده کنید. این بنای عظیم از سنگ مرمر ساخته شده است و دارای یک گنبد بزرگ است که چندین گنبد کوچک اطراف آن را فرا گرفته اند و دو گلدسته بلند و زیبا با حکاکی های چشم نواز آن را کامل می کند.

 

تور استانبول-مسجد شاهزاده محمد

سنگ کاری ها

برش سنگ های قدیمی و کاشی کاری های زیبای مسجد شاهزاده محمد همواره توجه هنرمندان را به خود جلب می کند. سقف مسجد در قسمت داخلی گچبری شده است و چلچراغی زیبا آن را می آراید. در ساخت بخش داخلی گنبدها به بخش داخلی گنبدهای مسجد پیامبر (ص) در شهر مدینه دقت شده است و در بخش داخلی آن آیاتی از قرآن نوشته شده است. این گچبری های زیبا بسیار چشم نواز هستند و یکی از عوامل جذب گردشگران به این ساختمان می باشند. پنجره های رنگی زیبای آن شما را به یاد کلیساهای بیزانس خواهد انداخت. این پنجره ها چند سال قبل در یک حادثه شکستند و به سرعت جایگزین شدند. تابش نور آفتاب از میان این شیشه های مشبک رنگارنگ به داخل فضای مسجد زیبایی بنا را خیره کننده ساخته است. از دیگر جذابیت های این مسجد می توان به محراب آن اشاره کرد که به شیوه ای زیبا ساخته شده است. همچنین وضوخانه نیز طرحی قدیمی دارد که شما را به یاد صحن قدیمی و وضوخانه حرم امام رضا خواهد انداخت اما بسیار متفاوت است. فضای سبز این مسجد  با درختان چند صد ساله محیطی آرامش بخش و جذاب را پدید آورده است.


تور استانبول-مسجد شاهزاده محمد

چطور به مسجد برویم؟

اگر شما به استانبول سفر کرده باشید می دانید که مسجد شاهزاده در منطقه مرکزی شهر فعلی استانبول قرار دارد. شما از هر نقطه در این شهر می توانید با استفاده از مترو (ایستگاه وزنه چیلر)، تراموا یا اتوبوس(ایستگاه شهزاده باشی) به مسجد شاهزاده محمد بروید. یک پیاده روی کوتاه تنها فاصله شما با مسجد خواهد بود.

جذابیتهای تاریخی نزدیک به مسجد شاهزاده

گفتیم که مسجد شاهزاده در مرکز شهر استانبول واقع شده است. بنابراین در زمان بازدید از مسجد شاهزاده در استانبول، شما می توانید از مکان های زیبای دیگر شهر استانبول نیز بازدید کنید. از جمله مکان های دیدنی جذاب شهر استانبول که پس از بازدید از این مسجد می توانید ببینید بازار کاپالی چارشی  (بازار بزرگ و تاریخی استانبول) است که بیشتر از 4000 مغازه را در خود جای داده است. همچنین مسجد رستم پاشا نیز در همین نزدیکی است. مقبره این وزیر مشهور دوره عثمانی را در داخل مسجد شاهزاده می توانید ببینید و البته این مسجد نیز توسط سینان بنا شده است. از دیگر دیدنی های نزدیک به مسجد دانشگاه شهر استانبول است که یکی از قدیمی ترین مراکز آموزشی در استانبول است و یک مرکز تاریخی نیز محسوب می شود.
از دیگر مناطق دیدنی شهر استانبول که در بخش مرکزی شهر قرار دارد ستون سنگی به جا مانده از دوره یونان و روم است که به ستون کنستانتین شهرت دارد و به یادبود کنستانتین در این مکان ساخته شده است. قدمت این ستون به دوران باستان می رسد.
امیدواریم که این مقاله اطلاعات کافی را در زمینه این مسجد زیبا در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد و از سفر به استانبول و بازدید از این مرکز تاریخی لذت ببرید.

 

تور استانبول-مسجد شاهزاده محمد