موزه معصومیت استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر بخواهیم به یکی از جذاب ترین و بی نظیرترین موزه های دنیا اشاره کنیم می توان موزه معصومیت استانبول را نام برد. این موزه با توجه به اینکه برگرفته از کتاب رمان موزه معصومیت است طبیعتا جذابیت ویژه ای دارد. با این حال شاید بسیاری از توریست ها بدون بازدید از این موزه شهر استانبول را ترک می کنند.

 معرفی موزه معصومیت استانبول

بازدید از موزه های سراسر جهان امری است که معمولا بسیاری از افراد به آن علاقه دارند. در این بین یکی از موزه های شهر استانبول موزه معصومیت استانبول است که اولین موزه در دنیا می باشد که برگرفته از یک رمان است و محبوبیت خاص خود را دارد. با این حال می توان گفت تماشای این موزه برای افرادی که به خواندن داستان های بلند علاقه دارند می تواند تجربه ای جالب باشد، زیرا همانطور که گفته شد این موزه برگرفته از یک رمان بسیار زیبا می باشد. نویسنده رمان موزه معصومیت یا موزه بی گناهی، اورهان پاموک بوده است که برنده جایزه نوبل ادبیات شده است.

این نویسنده ترک، پس از اینکه رمان خود را منتشر کرد اقدام به ساخت این موزه نمود؛ اما جالب است بدانید ایده ساخت این موزه در زمانی که پاموک نوجوانی بیشتر نبوده به ذهنش رسیده بود. به طور کلی اگر بخواهیم خلاصه رمان موزه معصومیت این نویسنده مشهور ترکیه ای را بیان کنیم باید بگوییم که داستان آن در مورد عشق یک جوان است که کمال نامیده می شده و از یک خانواده ثروتمند و باسواد بوده است. شخصیت دیگر داستان یک دختر زیبا از اقوام فقیر به نام فسون می باشد. با این وجود افرادی که این رمان را خوانده اند بازدید از موزه معصومیت استانبول فکری جالبی برای آنها خواهد بود زیرا فضای موزه چیزی شبیه به داستان آلیس در سرزمین عجایب است و می توانید در آن استانبول را در دهه ۵۰، ۶۰ و ۷۰ مشاهده کنید.


تور استانبول-موزه معصومیت استانبول

تاریخچه ساخت موزه معصومیت استانبول

همانطور که گفته شد اولین ایده ساخت موزه معصومیت استانبول در زمانی که پاموک نوجوانی بیش نبود در ذهن او خطور کرد با این حال می توان گفت پیشینه ساختمانی که این موزه در آن ساخته شده به سال ۱۸۹۷ بازمی ‌گردد که برای تبدیل این ساختمان به موزه، از یک معمار موزه آلمانی و دیگر افراد متخصص کمک گرفته شده است. پاموک بالاخره در سال ۲۰۱۲ میلادی موفق به ساخت و افتتاح موزه معصومیت در شهر استانبول شد. با این حال می توان گفت شهر استانبول دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی متعددی است و جزو شهرهای تاریخی با جاذبه های گردشگری فراوان به شمار می‌ رود اما در این بین موزه معصومیت جزو شاخص ‌های گردشگری در این شهر می باشد که بسیار محبوب است.
جالب است بدانید این موزه معصومیت با سرمایه شخصی اورهان پاموک ساخت شده است. ساختمان موزه معصومیت به گونه ای است که منطبق بر ۸۳ فصل رمان طراحی شده و از این نظر بسیار خارق العاده می باشد. علاوه بر این، نکته جالب دیگری که وجود دارد این است که پاموک در هر بخش از موزه صرفا به بازنمایی آنچه در کتاب نوشته شده بسنده ننموده و سعی کرده است در هر بخش، تصویری از استانبول و حال و هوای یک زمان معین را تداعی نماید.


تور استانبول-موزه معصومیت استانبول

اشیا موزه معصومیت استانبول

از دیگر مواردی که موجب محبوبیت موزه معصومیت در تور استانبول شده است می‌ توان به اشیاء جمع‌ آوری شده توسط پاموک در این موزه اشاره نمود. زیرا باید گفت پاموک جمع کردن هیچ گونه اشیاء، منظره و عکس هایی که در رمان تشریح شده را فراموش نکرده و تمامی آنها را در موزه به نمایش گذاشته است. با این حال طبیعتا تماشای زنان مدرن با کت و دامن های رنگین، موهای زیبا و کیف هایی که به مارک شنل است و همچنین ظروف نقره و عکس های قدیمی خانوادگی در این موزه می تواند بی‌ نظیر باشد. از طرفی قرارگیری محل موزه نیز از دیگر مواردی است که بر جذابیت آن می‌افزاید.


تور استانبول-موزه معصومیت استانبول

آدرس موزه معصومیت استانبول

حال با توجه به آنچه بیان شد طبیعتا افراد زیادی تمایل به بازدید از این موزه دارند. جالب است بدانید پاموک برای تاثیرگذاری بیشتر موزه، به دنبال خانه‌ ای گشت که دارای فضایی شبیه داستان خلق شده باشد و سپس توانست در محله چوکور استانبول خانه دو طبقه ای که به اواخر قرن نوزدهم مربوط است را پیدا کند. با این حال آدرس دقیق این موزه به شرح زیر می باشد: ترکیه، استانبول، منطقه اروپایی بیوگلو، محله فیروز آقا، خیابان دالکیلیچ، موزه معصومیت. ساعت دسترسی به این موزه چهارشنبه ها از ۱۰ صبح تا ۱۸ می باشد. مدت پیشنهادی بازدید حدود یک ساعت است و هزینه ورود برای بزرگسالان ۴۰ لیر ترکیه می باشد.


تور استانبول-موزه معصومیت استانبول