مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شهر استانبول در کشور ترکیه دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که مسجد سلطان احمد یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های گردشگری آن می باشد. مسجد سلطان احمد یکی از بناهای تاریخی در تور استانبول می باشد که در زمان امپراتوری عثمانی ساخته شد. این بنا دارای جذابیت های معماری بسیار زیبا و باشکوهی می باشد که هر ساله توریستان و گردشگران بسیار زیادی را از سراسر جهان به سوی خود جذب می کند. با ما همراه شوید تا درباره مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی کمی بیشتر بدانید.


 

تور استانبول-مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

 

مسجد سلطان احمد

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد در شهر استانبول ترکیه واقع شده است که یکی از بناهای تاریخی این شهر محسوب می شود. این مسجد یکی از شاهکارهای معماری اسلامی به شمار می آید و  دارای کاشی های آبی رنگ بسیار باشکوهی است که چشم هر بیننده را به خود خیره می کند. رنگ آبی کاشی ها باعث شده که این مسجد را با نام مسجد آبی نیز بشناسند. مسجد سلطان احمد در طی سال های 1609 تا 1619 ساخته شد. سلطان احمد اول دستور ساخت این بنای تاریخی را داد و بعد از مرگ او این بنا به نام او نامگذاری شد. مسجد سلطان احمد در قسمت قدیمی شهر استانبول قرار دارد که در زمان های قدیم مرکز قسطنطنیه بوده است. این مسجد باشکوه در فاصله بسیار کمی از کلیسای بزرگ مسیحیان یعنی ایاصوفیه قرار دارد. مسجد آبی با قبه ها و مناره های زیبای خود یکی از زیباترین چشم اندازهای منطقه قدیمی شهر استانبول می باشد. جالب است بدانید که مسجد سلطان احمد در فاصله بسیار کمی از سرای توپقاپی قرار دارد. این کاخ محل اقامت پادشاهان عثمانی بوده است و در فاصله چند دقیقه ای ساحل بسفر واقع شده است.

 

تور استانبول-مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

 

تاریخچه مسجد سلطان احمد

همانطور که گفته شد مسجد آبی سلطان احمد به دستور خود سلطان احمد اول بنا شد. بعد از مرگ سلطان احمد، این مسجد به نام او نامگذاری شد و البته بهتر است بدانید که خود او نیز در همین مکان دفن شده است. مسجد آبی سلطان احمد دارای 6 مناره بود که در ابتدا باعث خشم دنیای اسلام شد، چرا که شبیه خانه خدا بود. به همین دلیل مناره هفتم ساخته شد و این مناره به مکه هدیه داده شود و این خشم برای همیشه فرو نشانده شد. این مسجد با قرار گرفتن در مقابل عمارت ایاصوفیه نشان می دهد که معماران دنیای اسلام و حکومت عثمانی رقبای قوی در برابر اجداد مسیحی خود هستند. شکوه و منزلت مسجد سلطان احمد بسیار زیاد است و آن را تبدیل به یکی از بهترین مساجد دنیای اسلام کرده است.

 

تور استانبول-مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

 

معماری مسجد سلطان احمد

در اطراف صحن مسجد آبی 20.000 کاشی سرامیک دست ساز وجود دارد که تمامی این سرامیک ها در ازنیک ساخته شده اند. در بالای صحن مسجد تقریبا 200 پنجره وجود دارد که هدایت کننده نور به داخل مسجد می باشد. لوسترهای بزرگی در صحن آویخته شده اند که بهترین نورپردازی را ایجاد می کنند. یکی از ویژگی های عالی مسجد در این است که آیاتی از قرآن به خط سید کاظم غباری نوشته شده است که در تمامی صحن قرار دارند. این فرد بزرگترین خطاط آن زمان بود که مهارت بسیار بالایی در خطاطی داشت. بخش اصلی صحن مسجد محراب آن می باشد که با ظرافت خاصی درست شده است. در محراب سنگ مرمرهایی وجود دارد که با ظرافت خاصی تراشیده شده اند و دیوارهای آن از جنس سنگ سرامیک می باشد. این محراب بسیار زیبا به گونه ای بسیار هنرمندانه طراحی شده است تا در زمان شلوغی تمامی افراد بتوانند محراب و امام جماعت را ببینند.

 

تور استانبول-مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

 

بازدید از مسجد آبی توسط همه افراد

همانطور که می دانید مسجد آبی ترکیه برای مسلمانان شهر ساخته شده بود اما این بنا یکی از مکان های توریستی تور ترکیه می باشد و نه تنها مسلمانان بلکه غیر مسلمانان نیز به بازدید از این مسجد می آیند. افرادی که غیر مسلمان هستند می بایست از ضلع غربی مسجد وارد آن شوند. این افراد باید پوشش اسلامی را رعایت کنند و در هنگام ورود زنان می بایست روسری بر سر داشته باشند. در ورودی این مسجد زنجیره هایی وجود دارد که از دروازه آن آویزان شده است، به همین خاطر تمامی افرادی که می خواهند در مسجد حاضر شوند باید سر خود را به هنگام ورود به مسجد خم کنند و پایین بیاورند. می توان گفت این برای تمامی افراد چه سلطان و چه عام اجبار بوده و هست. البته در اطراف مسجد سلطان احمد باغ های بسیار زیبایی وجود دارد که بین مسجد آبی و موزه ایاصوفیه قرار دارد که شکوه بسیار زیادی دارد.