کاخ دولما باغچه استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

از بین شهرهای گردشگری تور ترکیه می توان به شهر استانبول اشاره کرد. کاخ دولما باغچه استانبول یکی از دیدنی ترین مناطق تاریخی و گردشگری این شهر است که در طول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشد. از دیدنی های کاخ دولما باغچه استانبول می توان به ساختمان های اداری، سرسرای تشریفات و همچنین اتاق های سلطنتی کاخ اشاره کرد که سبک معماری منحصر به فردی دارد. با سفر به شهر استانبول و منطقه بشیکتاش می شود از این مکان تاریخی بازدید نمود.
کشور ترکیه یکی از معروف ترین مناطق گردشگری در دنیا است که سالانه پذیرای حجم بالایی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. از جمله شهرهای گردشگری ترکیه می توان به تور استانبول اشاره کرد که آثار تاریخی، باستانی و تفریحی مختلفی در آن قرار دارد. از جمله مکان های تاریخی واقع در شهر استانبول کاخ دولما باغچه می باشد که مجموعه گسترده ای از ساختمان های تاریخی را در برمی گیرد.

 


مختصری درباره کاخ دولما باغچه استانبول

جهت سفر با تور استانبول و بازدید از کاخ دولما باغچه بهترین راهکار دریافت اطلاعاتی مختصر در مورد این مجموعه تاریخی می باشد. این کاخ که به دستور بیست و یکمین پادشاه عثمانی سلطان عبدالمجید اول ساخته شد، واقع در محله بشیکتاش ترکیه است و بالغ بر 45000 متر مربع وسعت دارد. در دوره ای از تاریخ این کاخ زیبا و منحصر به فرد مرکز اصلی حکومت عثمانی بود. این کاخ زیبا که در جنوب شرقی میدان تسنیم شهر بشیکتاش واقع شده است، مقصد بسیاری از گردشگران می باشد. در ادامه به بخش های مختلف این کاخ اشاره می شود.


تور استانبول-کاخ دولما باغچه استانبول

 

آپارتمان های اداری کاخ دولما باغچه استانبول

از مهمترین بخش های کاخ دولما باغچه می توان به بخش های اداری این مجموعه اشاره نمود که دارای سبک معماری نئوباروک می باشد. معماری ساختمان های اداری کاخ دولما باغچه منحصر به فرد است و تزیینات باشکوه آن سبب جلب نظر بازدید کنندگان می شود. سرسرای بزرگ با پله های منحصر به فرد و کریستالی این ساختمان به زیبایی آن می افزاید. از وسایل دکوری موجود در این ساختمان می توان به فرش های هرکه، لوسترهای زیبا و شومینه های کریستالی اشاره کرد.

سرسرای تشریفات کاخ دولما باغچه استانبول

از زیباترین مجموعه های کاخ دولما باغچه می توان به سرسرای تشریفات اشاره کرد که در مساحتی بالغ بر 2000 متر مربع قرار دارد. از تزیینات منحصر به فرد این سرسرا لوستری کریستالی با وزنی بالغ بر 4 تن است که هدیه ای از طرف ملکه ویکتوریا به امپراطوری عثمانی می باشد. سرسرای تشریفات که به صورت طبقاتی ساخته شده است جهت مراسمات مذهبی و جشن های مختلف استفاده می شده است. از جاذبه های این مکان معماری زیبای ستون ها و بخش های مختلف آن می باشد.


تور استانبول-کاخ دولما باغچه استانبول

 

حرمسرای امپراتوری بخشی از مجموعه کاخ دولما باغچه استانبول

در میان بخش های مختلف مجموعه کاخ دولما باغچه می شود از حرمسرای امپراطوری نام برد که دارای معماری جذاب و منحصر به فرد می باشد. حرمسرای امپراطوری که در مجاورت بخش اداری کاخ دولما باغچه قرار دارد شامل اتاق های مخصوص ملکه مادر، همسران و فرزندان سلطان می شود. در معماری و دکوراسیون این مجموعه از سبک های مختلف و جالب بهره گرفته شده است که نظر هر بیننده را به خود جلب می کند.


تور استانبول-کاخ دولما باغچه استانبول

 

اتاق های کاخ دولما باغچه استانبول

مهمترین بخش کاخ دولما باغچه پس از سرسرا اتاق های این امارت زیبا می باشد که رو به دریا و خشکی قرار دارد. اتاق هایی که رو به دریا واقع شده اند مخصوص مقام های مهم عثمانی و سایر اتاق ها جهت مدیران کاخ و مارشال بوده است. اتاق های واقع در کاخ دولما باغچه دارای معماری بسیار زیبایی هستند و دکوراسیون آن منحصر به فرد می باشد.

اتاق دبیرخانه

از دیگر اتاق های واقع در کاخ دولما باغچه می توان به اتاق های دبیرخانه اشاره کرد که در سمت راست سرسرای اصلی قرار دارد. این بخش که به عنوان اتاق کاشی کاری شده شناخته می شود دارای کلکسیونی از تصاویر افراد نامدار و مشهور می باشد. از دیدنی های اتاق دبیرخانه می توان به نقاشی نقاش مشهور رودلف ارنست اشاره کرد.

اتاق آتاتورک

کاخ دولما باغچه جایگاه بسیاری از سلاطین عثمانی از جمله آتاتورک بوده است. پس از مرگ آتاتورک که از سلاطین مشهور ترک شناخته می شود ساعت های کاخ روی ساعت مرگ او متوقف شده است. در حال حاضر تنها ساعت داخل اتاق، زمان مرگ آتاتورک را نشان می دهد. از دیگر مراکز دیدنی این کاخ می توان به آشپزخانه های سلطنتی، اصطبل، آسیاب و گلخانه اشاره کرد که مورد بازدید توریست ها قرار می گیرد.

 

تور استانبول-کاخ دولما باغچه استانبول