کلیسای آب انبار در استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در تور استانبول که نشان از هنر دست رومیان باستان دارد  کلیسای آب انبار است. این کلیسای زیبا و جذاب در قرن سوم میلادی در زمانی که امپراتوری استانبول به دست روم ژوستینین اول قرار داشت ساخته شد. کلیسای آب انبار به منظور تامین آب مورد نیاز ساکنین این شهر بنا نهاده شد.

 

آب کلیسا آب انبار از چه منبعی تامین می شود؟

در زمان های قدیم که مردم ترکیه درگیر جنگ های داخلی بودند مردم شهر مجبور بودند که ماه ها در محاصره قرار بگیرند و در آن زمان ها می بایست مخازنی برای تامین آب آشامیدنی مردم وجود داشت به همین دلیل در آن سال ها مردم آب انباری را در محلی از شهر استانبول تعبیه کردند که امروزه به یک جاذبه گردشگری و اثر تاریخی تور ترکیه تبدیل شده است.

این بنای تاریخی که معماری پیچیده ای دارد توانسته سالانه هزاران توریست را در شهر استانبول پذیرا باشد. اما سوال اینجاست که این کلیسای زیبا از چه منبعی آب خود را تامین می کند. باید گفت که این کلیسای زیبا به کمک بارش های باران و سفره های آب زیر زمینی مخازنی را درون خود نهفته کرده است که این مخازن زیر زمینی 2.8 میلیون متر مکعب آب را درون خود ذخیره کرده اند و می تواند آب آشامیدنی دلچسبی را  به مصرف کنندگان خود هدیه دهد.

 

تور استانبول-کلیسای آب انبار در استانبول

 

آب انبار باسیلیکا در استانبول کجاست؟

عموما آب انبار به مکانی سرپوشیده گفته می شود که نگهدارنده آب است و در سطحی پایین تر از زمین قرار دارد و در بیشتر فصول سال می تواند احتیاجات مردم را به آب برآورده کند. بیش از یک قرن پیش در پایتخت ترکیه آب انباری بود که مردم اشراف زاده و مردمی که از لحاظ مرتبه و مقام ارزشی بالا داشتند از این آب انبار استفاده می کردند. در آن زمان ها که آب انباری برای رفع نیاز مردم درست شده بود و مورد استفاده قرار می گرفت به دستور امپراتور اول روم کلیسایی بر روی آب انبار بنا شد که به زبان رومی  و یا همان زبان استانبولی به کلیسا، باسیلیکا و یا همان کلیسایی روی آب انبار گفته می شود.
از آن زمان تا به حال نام این آب انبار را کلیسای آب انبار گذاشته اند و یا به همان آب انبار باسیلیکا شهرت یافته است. این بنای تاریخی امروزه به یک موزه تبدیل شده است که دقیقا در مرکز شهر استانبول قرار دارد و نزدیک به مسجد کبود در استانبول و در جنوب غربی مسجدی با نام ایاصوفیه در استانبول قرار دارد. در کنار این کلیسا، مسجد سلطان  احمد قرار گرفته است که این مسجد با نام مسجد آبی هم شهرت دارد. از دیگر بناهایی که به کلیسای آب انبار نزدیک است کاخ توپکاپی است. که همگی در قلی استانبول قرار گرفته اند.

 

تور استانبول-کلیسای آب انبار در استانبول

 

نام دیگر کلیسای آب انبار چیست؟

همانطور که قبلا هم ذکر شد این بنا دارای معماری پیچیده ای است که نظر هر فرد بیننده را به سمت خود می کشاند. این کلیسای زیبا دارای ستون های بلندی از جنس مرمر است  که از روزگاران قدیم این شاخصه از کلیسا توانسته نام یره باتان سیسترن را روی این کلیسا قرار دهد به طوری که در جهان به زبان انگلیسی این کلیسا را با نام باسیلیکا سیسترن می شناسند و این نام سال ها است که برای این مکان در میان توریست ها شهرت یافته است. تنها نکته ای که لازم است تا بیان شود این است که کلیسای آب انبار زیر نظر وزارت فرهنگ نیست و برای بازدید کنندگان کارت موزه اعتبار ندارد.

 

تور استانبول-کلیسای آب انبار در استانبول

 

نمای داخلی کلیسای آب انبار

ساخت این کلیسا به صورت آب انبار از سال 527 تا سال 565 به طول انجامیده است. نمای داخلی این بنای باستانی پر از ستون های مرمری است که می توان گفت تعداد این ستون ها 336 عدد است که همگی سقف این کلیسا را به دوش گرفته اند. سر ستون های این مکان نمایی از شکل ظاهری مدیسا الهه رومیان بوده است که زیبایی داخلی این آب انبار را صد چندان کرده است. وسعت این کلیسای معروف 138 متر به عرض 65 متر بوده که می تواند نشانه عظمت این سازه باشد. در کنار هر ستون چراغی تعبیه شده است که عکس های هر ستون را درون آب منعکس می کند و تعداد ستون ها را دو برابر نشان می دهد. تلالو آب درون کلیسا نمایی وصف ناپذیر را به درون این بنا داده است که توصیف آن با کلمات قادر نمی باشد. و تنها با نظاره مستقیم است که می تواند زیبایی این باسیلیکا سیسترن را درک کرد. ماهی های ریز و درشتی که درون آب کلیسا وجود دارند نشانی از سلامت آب درون آب انبار است که در زمان های دور برای اعتبار آب و سالم بودن آب تنها سلامت ماهی را مد نظر قرار می دادند.

 

تور استانبول-کلیسای آب انبار در استانبول