موزه ایاصوفیه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

موزه ایاصوفیه یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه های شهر استانبول یا همان قسطنطنیه به شمار می رود. این مسجد با داشتن معماری و طراحی بسیار شگفت انگیز و بی نظیر توجه تمامی گردشگران و توریست ها را به خود جلب کرده است این مسجد در میدان موزه ایاصوفیه در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار گرفته است.

 


موزه ایاصوفیه

موزه ایاصوفیه به عنوان نماد استانبول شناخته می شود و به معنی خرد مقدس می باشد. موزه ایاصوفیه در اصل یک کلیسای جامع است که در زمان امپراتوری بیزانس ساخته و بنا گشته است و در زمان امپراطوری عثمانی این کلیسا به مسجد تبدیل گشت. موزه ایاصوفیه یکی از زیباترین و حیرت انگیزترین دیدنی های کشور ترکیه و تور استانبول می باشد که سالانه میلیون ها گردشگر و مسافر از سراسر جهان برای بازدید از این اثر بی نظیر به استانبول سفر می کنند.
می توان گفت ایاصوفیه اولین منطقه و مکانی می باشد که در سفر به این شهر خواهان بازدید از آن هستید و با حضور در این مکان گذر زمان را به هیچ وجه احساس نخواهید کرد. این مسجد یکی از قدیمی ترین ساختمان های استانبول می باشد که با داشتن معماری و طراحی بی نظیر خود از جمله مطرح ترین جاذبه های کشور ترکیه به شمار می رود. شایان ذکر است هر چقدر که از عمر این مسجد می گذرد تاثیری در زیبایی و ارزش تاریخی آن نمی گذارد و همواره به عنوان نمادهای عرفانی ترکیه و نمادی از پیوند اسلام و مسیحیت در این شهر شناخته می شود.


تور استانبول-موزه ایاصوفیه

 

موقعیت جغرافیایی موزه ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه در یکی از محله های پرتردد و شلوغ شهر استانبول واقع شده است و با توجه به قرار گرفتن در جوار هتل ها، جاذبه های توریستی شهر و مراکز خرید یکی از مناطق پربازدید تور ترکیه به شمار می رود و مسجد سلطان احمد یکی از زیباترین آثار استانبول نیز در نزدیکی موزه ایاصوفیه قرار گرفته است. از دیگر مناطق دیدنی نزدیک به این مسجد می توان به نخستین کاخ پادشاهی عثمانی و توپکاپی اشاره نمود.
موزه ایاصوفیه در محله سلطان احمد در میدان موزه ایاصوفیه واقع شده است و برای رفتن و دسترسی به این مسجد می توان از تمامی وسیله های نقلیه شهری استفاده نمود. دسترسی راحت به این مسجد از جمله ویژگی های منحصر به فرد موزه ایاصوفیه به شمار می رود. گردشگران و مسافران می توانند با استفاده از شبکه اتوبوس، تاکسی و مترو و تراموای استانبول در کوتاه ترین مدت زمان خود را در کنار این مسجد بیابند. توجه داشته باشید که برای بازدید از این موزه تاریخی بایستی بلیط تهیه نمایید که پیشنهاد می شود قبل از بسته شدن موزه اقدام به تهیه بلیط کنید.


تور استانبول-موزه ایاصوفیه

 

معماری موزه ایاصوفیه

در طراحی و معماری موزه ایاصوفیه از طاق ها و ستون ها به صورت بسیار حرفه ای و هماهنگ استفاده شده است که 4 ستون باشکوه، 4 طاق این مسجد زیبا و دیدنی استانبول را سرپا نگه داشته است. گنبد بی نظیر این مسجد بر روی ستون های شبیه پای فیل قرار گرفته و حدود 40 پنجره در ساقه گنبد تعبیه شده است که نور خورشید از این پنجره ها به داخل مسجد می تابد و منظره ای بسیار جالبی را به وجود می آورد. ارتفاع گنبد مسجد از سطح زمین حدود 56 متر و قطر آن 33 متر به همراه دو نیم گنبد می باشد. همچنین عمق گنبد به 18 متر می رسد. در حالت کلی می توان گفت طراحی و ساخت این بنای زیبا و تاریخی به صورت ماهرانه و حرفه ای اجرا شده است که در وهله اول نمای بیرونی آن نظر هر بازدید کننده ای را به خوب جلب می کند و با ورود به مسجد و مشاهده نمای داخلی محو زیبایی وصف نشدنی آن خواهید شد.


تور استانبول-موزه ایاصوفیه

 

تاریخچه موزه ایاصوفیه

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم موزه ایاصوفیه به دستور امپراطوری بیزانس در سال 360 میلادی بنا و احداث گردید. که در آن دوران استانبول و یا به عبارتی قسطنطنیه مرکز حکومت امپراتوری بیزانس بود که با وقوع آشوبی در سال 404 میلادی در این شهر بخش مهمی از این بنا آتش گرفت و تخریب بسیار بزرگی را بر جای گذاشت که طی سال های متمادی مورد ترمیم واقع شد. اما در قرن پانزدهم با وقوع جنگ های پی در پی که میان مسلمانان و امپراتوری بیزانس صورت گرفت که سرانجام این جنگ ها با پیروزی مسلمانان با فرماندهی سلطان محمد فاتح ختم گردید. و پادشاه عثمانی قسطنطنیه را مرکز حکومت خود قرار داد و نام این شهر را به استامبول تغییر داد و پس از به حکومت رسیدن آتاتورک استامبول به استانبول تبدیل گشت. همچنین مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تغییر نام داد.

 

تور استانبول-موزه ایاصوفیه