آشنایی با دو جاذبه دیدنی و تاریخی استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اگر همین روزها عازم کشور ترکیه، به ویژه تور استانبول برای بازدید و گردشگری هستید، حیف است بازدید از قلعه یدیکوله و کلیسای چورا را از دست بدهید. بازدید از قلعه یدیکوله و کلیسای چورا، این دو مکان تاریخی  معمولا مورد غفلت بازدیدکنندگان و گردشگران واقع می شود اما کسانی که این دو مکان را دیده اند، همواره حسرت خورده اند که چرا زودتر از آنها دیدن نکرده اند. با ما در گشت و گذار در این اثر تاریخی و باشکوه همراه شوید. در این صفحه می توانید اطلاعاتی جالب به همراه عکس هایی از این دو مکان ببینید.

قلعه یدیکوله و کلیسای چورا، دو جاذبه گردشگری استانبول

قلعه یدیکوله در حومه استانبول قرار دارد. به همین علت دور بودن و بعد مسافت است که از دید بسیاری از گردشگران پنهان می ماند و مورد غفلت واقع می شود. اما این قلعه تاریخی یکی از بی نظیر ترین و مشهور ترین مکان های دیدنی ترکیه است. کلیسای چورا نیز از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول است که طراحی و معماری بی نظیر و شگفت آوری دارد. معماری این کلیسا محصول و یادگار هنر بی نظیر بیزانس است. قلعه یدیکوله و کلیسای چورا هر دو از جاذبه هایی هستند که مغموم مانده اند. شاید به این علت است که درباره آنها تبلیغات چندانی صورت نگرفته است. به علت آنکه ترکیه و به ویژه شهر استانبول از مهمترین قطب های گردشگری جهان به شمار می رود، معمولا در تبلیغات و تصاویر منتشر شده از این شهر، بر یک یا دو جاذبه گردشگری آن مانور داده می شود. اما نباید غافل بود که جاذبه های دیدنی استانبول به یک یا دو اثر تاریخی محدود نمی شود. چه بهتر که این بار به جای گردش های کلیشه ای، به دنبال دیدنی های تازه مثل قلعه یدیکوله و کلیسای چورا باشیم.


مکان قلعه یدیکوله و کلیسای چورا و دسترسی به آنها

همانطور که گفتیم قلعه یدیکوله در حومه شهر استانبول قرار گرفته است. برای رفتن به این بخش تاریخی باید از قطار استفاده نمود. جای بسی خوشبختی است که چنین وسیله نقلیه عمومی امن و پر ظرفیتی برای رفتن به قلعه یدیکوله وجود دارد و گردشگران عزیز می توانند در اسرع وقت خود را به این بنای باستانی بی نظیر برسانند. این قلعه در سال های اخیر بازسازی و مرمت شده است و گردشگران می توانند بدون هیچ دشواری خود را به بالاترین نقطه در آن رسانده و از تماشای منظره بی نظیر دریای مرمره از بالای قلعه بپردازند. اما کلیسای چورا واقع در شهر استانبول است. این کلیسا که در زمان کنستانتین ساخته شده است، ابتدا به عنوان یک صومعه مورد استفاده قرار گرفته، سپس در قرون بعدی و در زمان حکومت مسلمانان به مسجد تبدیل شده است و اکنون یک موزه است.


ویژگی های قلعه یدیکوله و کلیسای چورا

قلعه یدیکوله به دست امپراطور تئودوسیوس دوم در قرن پنجم ساخته شد. مکان ساخت این قلعه طبیعت بکر و زیبایی در نزدیکی دریای مرمره است. نام دروازه طلایی این قلعه قوس ماموت است که کار ساخت آن در پایان دوره بیزانس متوقف شد و این دروازه به همراه درهای دیگر پوشیده از طلا گردید. اصلی ترین ویژگی قلعه یدیکوله، قرار گرفتن آن در نزدیکی دریای مرمره است. بدین سان افراد می توانند با بالا رفتن از قلعه منظره زیبایی از این دریا را تماشا کنند.

اما کلیسای چورا واقع در استانبول نمونه ای زیبا در دنیا است که نشان دهنده هنر معماری دوران بیزانس است. این کلیسا از جمله کلیساهایی است که درون آن پر از موزاییک های نقاشی شده است که روایتگر زندگی حضرت عیسی و حضرت مریم هستند. با شجاعت می توان گفت که این کلیسا یکی از زیباترین و خوش منظره ترین آثار به جا مانده از معماری دوران بیزانس است. این نقاشی های موزاییکی، بسیار خاص و منحصر به فرد هستند و برخی آنها را افسانه ای و شگفت آور دانسته اند. نمای بیرونی این کلیسا نیز بسیار زیبا و دارای رنگی منحصر به فرد است که دست کمی از سایر مکان های دیدنی استانبول و مساجد و کلیساهای چند صد ساله در این شهر زیبا و تاریخی ندارد.

 

بازدید از قلعه یدیکوله و کلیسای چورا

برای بازدید از قلعه یدیکوله و کلیسای چورا می توانید با تورهای گردشگری همراه شوید که بازدید از این دو مکان خاص را در برنامه توریستی و گردشگری خود دارند. وقت آن است بازدید از مکان های تازه ای را تجربه کنیم و کلیشه ها را که با روح توریسم در تضاد است، کنار بگذاریم. با بازدید از قلعه یدیکوله و کلیسای چورا گویی به عمق تاریخ سفر می کنیم و در قرون باستانی قدم می زنیم.