جاذبه های زیبای میدان تکسیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

میدان تکسیم یا تقسیم یکی از مشهورترین میدان های استانبول است که به قلب این شهر نیز شهرت دارد. در این میدان مجسمه ای به عنوان گرامیداشت استقلال ترکیه به رهبری آتاتورک قرار گرفته است و تقریبا تمام خیابان های استانبول به آن ختم می شود. این میدان جزو آثار باستانی و دیدنی است که گردشگران را به خود جذب می کند.

 

 

میدان تکسیم کجاست؟

میدان تکسیم استانبول یا تقسیم (در لفظ ترکیه ای) یکی از میدان های شهر استانبول است که در مرکز این شهر قرار گرفته شده و به معروف ترین مرکز مدرن شهر استانبول شهرت دارد. در واقع میدان تکسیم از محبوب ترین جاذبه های گردشگری است که در اطراف این میدان، تعداد زیادی هتل، مراکز خرید و آثار دیدنی قرار گرفته اند. البته این میدان یکی از شلوغ ترین و پر ازدحام ترین اماکن در استانبول به شمار می آید

این میدان یکی از ایستگاه های ناوگان حمل و نقل استانبول است که می توان به آن به خوبی دسترسی داشت. میدان تکسیم در بین چند خیابان قرار گرفته است که یک فضای نه چندان بزرگ آن را تشکیل می دهد. از دیگر اسم هایی که این میدان دارد، می توان به قلب استانبول اشاره کرد زیرا در واقع همه ی راه ها در شهر استانبول می تواند به این میدان منتهی شود.در معرفی میدان تکسیم می توان گفتاین میدان در منطقه بی اوغلو واقع شده است که در ناحیه اروپایی استانبول قرار دارد. شما می توانید با پیاده روی در خیابان های استقلال، تارلاباشی، مشروطیت، سیسراسلویر و گوموشسویر که به این میدان منتهی می شود، به قلب استانبول برسید

جاذبه های دیدنی میدان تکسیم

از جمله جاذبه های دیدنی در این مکان، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مجسمه های یادواره جمهوریت: در واقع این میدان امروزه نمادی از جمهوری مدرن و سکولار در ترکیه به حساب می آید. در وسط میدان یادواره ی استقلال قرار گرفته است که طراحی آن به صورت دو طرفه است. این مجسمه در عین حال که از یک طرف مصطفی کمال یا آتاتورک را در قالب سربازی که نیروهایش را رهبری می کند نشان می دهد، وی را به عنوان یک رهبر ترکیه ی جدید نیز نشان داده است. سربازان همگی پرچم ترکیه را در دست گرفته اند که نمادی از ارتش ترکیه است.
 • خیابان استقلال: یکی از خیابان هایی است که به این میدان منتهی می شود و همواره پر ازدحام است. در این خیابان شما می توانید از اماکنی مانند محله سلطان احمد، مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، حمام های تاریخی و بازار بزرگ دیدن نمایید.
 • مرکز فرهنگی آتاتورک که در خیابان تکسیم استانبول واقع شده است و نمونه کامل یک معماری ترکیه ای در دهه 60 میلادی است.

از دیگر جاذبه های این میدان و نواحی اطراف آن، وجود مراکز خرید و مراکز فرهنگی نظیر سینماها، دیسکوها، تئاتر ها است که در خیابان های اطراف آن یعنی استقلال و بی اگلو قرار دارند.

 

کارهایی که می توانید در میدان تکسیم انجام دهید

از جمله کارهایی که درباره ی میدان تکسیم و بازدید از این میدان می توان انجام داد، عبارتند از: 

 1. بازدید از بنای یادبود جمهوری: هنگامی که به میدان تکـسیم می رسید، می توانید در مرکز این میدان مجسمه ای را که توسط هنرمند ایتالیایی، پیترو کانونیکا است را مشاهده کنید. همانطور که گفتیم، این بنای یادبود برای گرامیداشت استقلال ترکیه به رهبری آتاتورک ساخته شده است.
 2. خرید سوغاتی: شما می توانید از خیابان استقلال که کنار این میدان واقع شده است و از معروف ترین و شلوغ ترین خیابان ها در استانبول می باشد، بازدید داشته باشید. این خیابان، یک خیابان طولانی است که سنگ فرش شده و در آن فروشگاه ها با اجناس گوناگون وجود دارد و شما می توانید خرید ها و سوغاتی های خود را به خوبی از این ناحیه تهیه کنید.
 3. دیدن مرکز فرهنگی آتاتورک: این مرکز فرهنگی شامل یک خانه اپرا است که به صورت چند منظوره کارهای فرهنگی دیگر هم انجام می دهد. بنای این مرکز یکی از مهمترین بنا های ترکیه ای است که به دهه 60 میلادی برمی گردد. شما می توانید این ساختمان را که محلی برای برگزاری کنسرت های ارکستر سمفونی، گروه کر موسیقی، فستیوال هنری تابستانی، تئاتر و اپراها است و نمای جذابی دارد مشاهده کنید.
 4. گشت و گذار در خیابان استقلال
 5. خوردن غذاهای متنوع در غذاخوری های اطراف میدان
 6. استفاده از کافه های نزدیک میدان 
 7. و ...

 

دسترسی به میدان تکسیم

حال که توانستیم آشنایی با میدان تکسیم یا تقسیم داشته باشیم، برای دسترسی به این میدان از فرودگاه آتاتورک می توان از راه های زیر استفاده کرد

 • مترو: مترو فرودگاه آتاتورک به ایستگاه Yenikapi تغییر خط به خط دو و رفتن به ایستگاه میـدان تکسیم : 8 لیر
 • اتوبوس استفاده از خط اتوبوس فرودگاه آتاتورک-میدان تکسـیم: 6-8 لیر
 • استفاده از تاکسی های فرودگاه تا میدان تقسیم مستقیم: 45-60 لیر
 • استفاده از شاتل فرودگاهی تا میـدان تکسیم: 9-13 لیر
 • استفاده از اوبر از فرودگاه تا میدان تکـسیم: 80-95 لیر