مسجد فاتح استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

یکی از مشهورترین و محبوب ترین مساجد شهر استانبول، مسجد فاتح می باشد که با واقع شدن در منطقه فاتح این شهر توانسته است توجه میلیون ها گردشگر را به سوی خود جذب کند. گردشگران می توانند در تمام فصل های سال از این مسجد باشکوه و تاریخی استانبول بازدیدهای لازم را به عمل بیاورند و لحظات بسیار معنوی را در این مکان داشته باشند.

شهر استانبول با داشتن جاذبه های تاریخی، مذهبی و طبیعی بسیار شگفت انگیز خود توانسته است سالانه پذیرایی میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی باشد و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در خاورمیانه به شمار بیاید. از مهمترین این جاذبه های می توان به مسجد فتح اشاره کرد که در منطقه فاتح استانبول واقع گشته است. این مسجد همچون نگینی در دل شهر استانبول می درخشد و همین امر نیز سبب شده است تا از مشهورترین و محبوب ترین مساجد شناخته شده در این شهر باشد. مسجد مذکور توسط محمد سلطان به این اسم نامگذاری گردید چرا که این پادشاه عثمانی توانست شهر استانبول را از دست بیزانس ها آزاد ساخته و این مسجد را به خاطر این پیروزی خود نامگذاری کند. مسجد فاتح قبل از اینکه به عنوان مسجد شناخته شده باشد یک کلیسا و مدفن کنستانتین بوده که در بالای تپه ای بسیار مرتفع در استانبول ساخته شده است و گردشگران و مسافران می توانند با بازدید از این مسجد، منظره بسیار شگفت انگیز و حیرت انگیزی را از استانبول تماشا کنند. در طول تاریخ بر اثر حوادث طبیعی و جنگ های صورت گرفته قسمت های مختلف این مسجد از بین رفته و از نو بازسازی شده است. برای مثال در سال 1766 بر اثر وقوع زلزله بسیار مهیبی که در این مسجد صورت گرفت، بخش بزرگی از مسجد به ویرانی تبدیل گشت و فقط حیاط اصلی و دروازه ورودی آن بود که از این مسجد باشکوه بر جای ماند.


تاریخچه مسجد فاتح

معمار بزرگ این مسجد زیبا و با شکوه استاد بزرگ سینان الدین یوسف می باشد که در بین سال های 1462 تا 1470 به طول انجامید تا این مسجد بنا شود. معماری حاکم بر مسجد فاتح بسیار خاص و بی نظیر می باشد به طوری که هر گردشگری می تواند با مشاهده این مسجد به زیبایی و معماری ترک پی ببرند. این مسجد با داشتن چلچراغ های بسیار عظیم خود هر بیننده ای را مجذوب خود کرده و از جذاب ترین مساجد این شهر به شمار می رود. در اطراف این مسجد شاهد وجود برخی از جاذبه های تاریخی و طبیعی نیز هستیم که گردشگران می توانند با بازدید از مسجد فاتح فرصت بسیار خوبی را نیز به دست بیاورند تا از این جاذبه ها نیز بازدید های لازم را به عمل بیاورند. در قسمت پشتی این مسجد نیز شاهد مزار سلطان محمد و همسرش هستیم که این دو مزار در میان مردم ترکیه از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در سالگرد فوت آنها مراسم های باشکوهی در این مکان برگزار میشود. مسجد فاتح در ماه رمضان نیز از شکوه بسیار بالایی برخوردار بوده و مراسم های بی نظیری در این مسجد برگزار می شود که اگر زمان سفرتان در ماه رمضان باشد می توانید از نزدیک شاهد این مراسم ها باشید.


بهترین زمان بازدید از مسجد فاتح

بهترین زمان بازدید از مسجد فاتح در فصل های بهار و تابستان است چرا که آب و هوای این منطقه در این فصول بسیار معتدل و مناسب برای گردشگران می باشد. امروزه با توجه به این موضوع که گردشگران بسیار زیادی شهر استانبول را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند شاهد برگزاری انواع تورهای مختلف به سوی شهر استانبول هستیم که هر کدام از این تورهای سعی بر آن دارند تا بازدید از مسجد مذکور را در اولویت های خود قرار دهند. اگر شما نیز قصد سفر با تور استانبول را دارید می توانید با خیال راحت اقدام به بازدید از این مکان مذهبی را داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که در فصل پاییز و زمستان نیز از میزان بازدید گردشگران کاسته شده و شما به راحتی می توانید از این مکان بازدید کنید.


موقعیت جغرافیایی مسجد فاتح

موقعیت جغرافیای مسجد فاتح به صورت زیر می باشد و گردشگران می توانند در تور استانبول با در دست داشتن این آدرس به راحتی از مسجد مذکور دیدن به عمل آوردند:

آدرس: Ali Kuşçu Mahallesi, Hattat Nafiz Cd No:6, 34083 Fatih/İstanbul,

محله فاتح یکی از قدیمی ترین محله های شهر استانبول می باشد که از فرهنگ بسیار غنی و بی نظیری برخوردار بوده و گردشگران می توانند صمیمیت و مهمان نوازی مردم استانبول را در این محله تجربه کنید.


 همچنین بخوانید: مساجد استانبول