قصر توپکاپی در تور استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

قصر توپکاپی:

شهر استانبول، یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است که بخش اعظم آن با نام قسطنطنیه گره خورده است. در این شهر که شاهد امپراطوری عثمانی بوده است، بناهای تاریخی فراوانی را می توان مشاهده کرد. یکی از این بناها که قصر توپکاپی نام دارد از زمان سلطان محمد دوم به جای مانده است و امروزه بسیار مورد توجه گردشگران تور استانبول قرار گرفته است. در ادامه به معرفی این قصر با شکوه خواهیم پرداخت.

تاریخچه قصر توپکاپی:

سلطان محمد دوم، به نام سلطان محمد فاتح پس از آن که استانبول را در سال 1453 فتح کرد به دلیل نابود شدن قصر امپراطوری بیزانس، آن را مناسب و درخورد زندگی ندانست و دستور داد تا قصر جدید ساخته شود. ساخت این قصر در سال 1460 شروع و سپس در سال 1478 ساخت آن به اتمام رسید. وی این قصر را قصر توپکاپی به معنای دروازه توپ نامید. این قصر در فضایی با 700 هزار مترمربع و در یک قلعه رومی ساخته شده است. از سوی خشکی قصر با دیوارهای قلعه ای که سلطان محمد فاتح ساخته بود از فضای شهری استانبول جدا می گردد. همچنین از قسمت های دریا نیز با دیوارهای بلند، شهر قسطنطنیه قدیم از شهر جدا شده است.

قصر توپکاپی در گذشته و به مدت 400 سال از زمان محمد سلطان دوم تا سلطان عبدالمجید یعنی سی و سومین پادشاه عثمانی، مرکز اداری، تحصیلی و هنری حکومت عثمانی بود. اگرچه عثمانی ها در قرن 19 با هدف زندگی مدرن و اروپایی این قصر را ترک نمودند و به قصر دلمه باغچه نقل مکان کردند، اما این قصر به دلیل اهمیت بسیار زیادی که داشت پابرجا ماند.

برای ورود به این قصر باید از باب همایونی استفاده کرد که ادامه این مسیر به چشمه سلطان احمد سوم می رسد. به دلیل علاقه این پادشاه به گل لاله، دوره حکومت او را عصر لاله ها می نامند. پس از عبور از چشمه به بارگاه اول خواهید رسید. این بارگاه برای عموم و یا تجاری که به قصر می آمدند، آزاد بود. بارگاه دوم با یک دروازه میانی از بارگاه اول جدا می شود. این بارگاه به دستور سلطان سلیمان ساخته شده است. گفته می شود که در زمان حکومت عثمانی ها هیچکس به غیر از سلطان و مادرش اجاره عبور با اسب را از این دروازه نداشتند.

آشپزخانه، حرمسرا و اتاق شورا ها در بارگاه دوم قرار گرفته اند. حرمسرا محل زندگی زنان بی شمار پادشاه بود. اکثر این زنان برای بردگی از کشورهای دیگر به این قصر آورده شده بودند. البته تنها درب برخی از این اتاق ها به روی بازدیدکنندگان مجموعه باز است.

معماری قصر توپکاپی

قصر توپکاپی دارای 4 حیاط اصلی و ساختمان های بزرگ و کوچک است که به عنوان موزه کاربرد دارند. این قصر امروزه به یکی از اماکن گردشگری شهر استانبول تبدیل شده است و عده زیادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند. یکی از نکات بسیار جالب در باره این موزه این است که در موزه توپکاپی اشیا بسیار مقدسی از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) وجود دارد. که از جمله آن می توان عبا و شمشیر وی را نام برد. البته گفته می شود یکی از دندان های پیامبر و موی او نیز در این مجموعه نگه داری می شود

قصر توپکاپی در محله سلطان محمد در نزدیکی امینونو در منطقه قدیمی شهر قرار گرفته است. گردشگران برای بازدید از قصر توپکاپی می توانند در تمامی روزهای هفته به غیر از سه شنبه در بین ساعات 5 صبح تا 5 بعدازظهر به این قصر بروند. البته در تابستان، ساعت کار این مجموعه طولانی تر می شود و تا 7 شب ادامه دارد. موزه در صبح تعطیلات مذهبی برای بازدید عمومی بسته می شود. در این مجموعه یک کافه تریا با قیمت بسیار گران قیمت و یک رستوران سلف سرویس نیز وجود دارد.

هزینه بلیت بازدید از این کاخ 40 لیر برای بزرگسالان می باشد. البته برای بازدید از بخش حرمسرا 25 لیر نیز به صورت جداگانه دریافت خواهد شد.

چطور به قصر توپکاپی برویم؟


بهترین وسیله برای رسیدن به قصر توپکاپی در تور استانبول ، استفاده از تراموا و توقف در ایستگاه <<سلطان محمد>> است. برای رسیدن از میدان تکسیم به این مکان، سوار فونیکولر تاکسیم - کاباتاش شوید و از آن جا سوار خط 1 تراموا به سمت <<زیتین بورنو>> شده ودر ایستگاه <<گلهانه>> یا سلطان احمد پیاده شوید. یادتان باشد که سوار اتوبوس هایی که بر روی آن نوشته <<توپکاپی>> نشوید:چون این نام منطقه ای از شهر است که چند کیلومتری با کاخ توپکاپی فاصله دارد و خیلی از گردشگران این اشتباه را می کنند و دچار دردسر می شوند.

موزه کارت چیست؟

موزه کارت، یک کارت 72 ساعته به ارزش72 لیر ترک است که به شما اجازه می دهد از چند جاذبه ی گردشگری به طور رایگان بازدید کنید و برای برخی اماکن دیگر در تور ترکیه نیز تخفیف بین 10 تا 20 درصدی فراهم می کند.
موزه کارت به درد کسی می خورد که حداقل 4 مکان را مورد بازدید قرار دهد تا برایش صرفه ی اقتصادی داشته باشد.
البته خیلی از گردشگران تور ترکیه برای خلاصی از انتظار در صف خرید بلیت ،موزه کارت را انتخاب می کنند و این گونه در وقت صرفه جویی می کنند. این کارت مجوز رایگان ورود به موزه ی ایاصوفیه، کاخ (( تُپ کاپی)) موزه ی <<کاریه>> موزه باستان شناسی،
موزه ی هنر و اسلام ترکیه و موزه ی بزرگ موزاییک را دارد. محل فروش موزه کارت در گیشه ی بلیت کاخ تُپ کاپی، موزه ی 
ایاصوفیه و موزه ی کاریه است.

 

ساعت بازدید: از 9 صبح تا 6 بعدازظهر: این موزه در روزهای سه شنبه تعطیل است.
بیلیت ورودی: 20 لیر ترک.
بیلیت ورودی حرم: 15 لیر ترک.
نشانی: Gulhane Park, near Sultanahmet Square, Istanbul, Turkey