مساجد استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مساجد استانبول:

شهر استانبول در ترکیه، یکی از زیباترین شهرهای این کشور است که اماکن تاریخی و گردشگری فراوانی در آن وجود دارد. استانبول تنها شهر دنیا است که بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. مساجد استانبول یکی دیگر از جاذبه های مهم توریستی این شهر محسوب می شود. این مساجد دارای قدمت و معماری بسیار باشکوهی هستند که مورد توجه گردشگران و توریست هایی که به تاریخ عثمانی علافه مندند قرار گرفته است. در این مطلب شما را با زیباترین مساجد استانبول آشنا خواهیم کرد:

مسجد ایاصوفیه:

مسجد ایاصوفیه یکی از معروف ترین مساجد شهر استانبول است. این مسجد از نمادهای شهر استانبول محسوب می شود که در ابتدا یک کلیسا بود و دربردارنده هر دو آیین است. ایاصوفیه به مدت 1000 سال بزرگترین کلیسای جهان شناخته می شد و بعدها به دستور آتاتورک به موزه تبدیل شد و امروزه به خوبی از آن نگهداری می شود.

تور استانبول-مساجد استانبول

مسجد ایاصوفیه از مساجد معروف و زيبای استانبول مي باشد اين مسجد در ابتدا کليسايي به نام کليسا ارتدوکس بود که در زمان امپراتوري شرقي يا بيزانسي بوده است و امروزه به نام مسجد اياصوفيه شناخته شده است و همچنين موزه هم نيز ميباشد و جالب است بدانيد تا قبل از اينکه به مسجد تبديل شود جز بزرگترين کليساي جهان بود تا اينکه کليسا مشهور سويل در اسپانيا جز بزرگترين کليساها در جهان شد و اين عنوان را از کليسا اياصوفيه گرفت اين کليسا در قرن ششم ميلادي در امپراتوري بيزانس ساخته شد و در سال 1453 سپاه عثماني اين کليسا را اشغال کرد و اين کليسا تبديل به مسجد شد و اين نام از نام يکي از اساطير يوناني به نام صوفيا است طول اين مسجد 82 متر و عرض ان 73 متر و ارتفاع ان 55متر است اين مسجد در ميدان سلطان احمد استانبول قرار گرفته

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول:

یکی از مساجد زیبای ترکیه مسجد آبی است که درست روبه روی مسجد ایاصوفیه قرار گرفته است. این مسجد متعلق به قرن 17 ام می باشد. علت نام گذاری این مسجد، به دلیل کاشی ها و تزئینات و سرامیک های آبی رنگی است که در دیوارهای این مسجد به کار رفته است. مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی از سایر مساجد استانبول متمایز است و این تفاوت به تعداد مناره های آن بر می گردد. مسجد آبی 6 مناره دارد در صورتی که سایر مساجد ترکیه 2 یا 4 مناره دارند. ساخت مسجد سلطان احمد در سال 1609 شروع شد و تا سال 1616 ساخت آن به اتمام رسید. این مسجد آخرین مسجد ساخته شده در دوره عثمانی است.

 

 تور استانبول-مساجد استانبول

يکي از زيباترين و منحصر به فردترين مساجد استانبول , مسجد ابي استانبول است اين مسجد با معماري زيبايش در دوره امپراطوري عثماني  نه تنها زيباترين مسجد در استانبول بلکه در جهان است دليل نامگزاري اين مسجد به نام مسجد ابي بخاطر کاشي هاي زيباي ابي رنگي است که در داخل مسجد به کارگرفته شده است اين مسجد منحصربه فرد به دستور سلطان احمد پس از چند جنگ پي در پي عثماني ها ساخته شد زماني دستور ساخت اين مسجد داده شد که نزديک به 40 سال  هيچ مسجدي در شهر ساخته نشده بود و سلطان احمد براي رضاي خدا و و مردمان دستور ساخت ان را در سال 1609 ميلادي داد ساخت اين مسجد حدود هفت يا نه سال طول کشيد اين مسجد به شکل مکعب است و چندين گنبد در بيرون ان به چشم ميخورد داخل اين مسجد قسمت پاييني صحن ان با بيست هزار کاشي ابي زيبا تريين شده و 200 پنجره وجود دارد يکي از ويژگي هاي خوب اين مسجد به اين صورت است که همه نمازگزاران در صحن اين مسجد امام جماعت را ميتوانند ببينند و صدايش را بشنونند هنگامي که سلطان احمد دستور داد براي اين مسجد شش گلدسته ساخته شود مخالفت شد بدليل انکه مسجد الحرام هم شش گلدسته داشت پس سلطان احمد درخواست کرد که براي مسجدالحرام يک گلدسته ديگر بسازند تا همچنان متمايز بماند  اين مسجد زيبا ابي رنگ در نزديک کاخ توپکاپي قرار گرفته و اين کاخ هم محل اقامت پادشاهان عثماني بوده است اين مسجد به دريا نزديک است هنگامي که شما از دريا به اين مناره ها نگاه ميکنيد زيبايي خيره ايي شما را جذب ميکند

مسجد رستم پاشا:

مسجد رستم پاشا، از زیباترین مساجد ترکیه است که به دست معمار معروف دوره عثمانی معمار سنان ساخته شده است. این مسجد باشکوه به دستور صدراعظم سلطان سلیمان یعنی رستم پاشا ساخته شد. اگر چه عده ای کاشی کاری های مسجد آبی را زیباترین معماری مساجد می دانند، اما با ارزش ترین کاشی کاری های ایزنیک را می توان در مسجد رستم پاشا مشاهده نمود. این مسجد در کنار بازار ادویه قرار دارد. مسجد رستم پاشا در سال 1561 تا 1563 ساخته شد.

 تور استانبول-مساجد استانبول

اين مسجد که به سبک معماري عثماني در قرن 16ميلادي ساخته شد ه و در منطقه امينونو در نزديکي گلدن هورن قرار دارد هنگامي که وارد ان ميشويد معماري زيباي ان چشم گير است اين مسجد از مرمر و گرانيت ساخته شد .زیبایی اين مسجد بدليل ان است که گل هاي زيبايي مانند ميخک ,لاله , رز ,  زنبق  روي در و ديوار هاي آن کشيده شده است چيني کاري هايي که اين مسجد دارد جز زيباترين چيني کاري هاي جهان است حتي کلاهک اين منبر هم از جنس چيني است.

مسجد سلیمانیه:

یکی دیگر از مساجد بسیار معروف ترکیه که اکثر گردشگران از آن بازدید می نمایند، مسجد سلیمانیه است. مسجد سلیمانیه دارای معماری بسیار باشکوهی است که به دو دلیل بسیار حائز اهمیت است.  اول این که این مسجد به دست یکی از تواناترین و بهترین معماران دوره عثمانی یعنی معمار سنان ساخته شه است. نکته دوم نیز درباره  این مسجد این است که به اسم بزرگترین پادشاه عثمانی نام گذاری شده است.

تور استانبول-مساجد استانبول

مسجد جدید:

مسجد جدید که دارای قدمتی 350 ساله است به نام والده سلطان به معنی مادر پادشاه ساخته شده است. در مقابل این مسجد، مانند میدان سن ماری ونیز، کبوترهایی همواره در حال پرواز وجود دارند که چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده است. مسجد جدید یکی از جاذبه های تاریخی شهر استانبول ست که در کنار بازار ادوبه و جنوبی ترین قسمت پل گالاتا قرار گرفته است.

تور استانبول-مساجد استانبول

مسجد اورتاکوی:

مسجد اورتاکوی به عنوان مروارید تنگه بسفر نام برده می شود. نام فعلی این مسجد، مسجد مجیدیه اعظم است که به خاطر دو ویژگی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. اول این که این مسجد به سبک معمای گوتیک ساخته شده است. مورد دوم محل قرار واقع شدن این مسجد است که در منطقه بسیار زیبایی قرار گرفته است. از داخل مسجد چشم انداز زیبایی از تنگه بسفر قابل مشاهده است.

توراستانبول-مساجد استانبول

مسجد فاتح استانبول ( مسجد فتیح ):

یکی از مشهورترین مساجد استانبول به احترام پادشاه امپراطور شرقی یعنی سلطان محمد فتیح، مسجد فاتح نام دارد. این مسجد در سال 1766 در زلزله ای که در استانبول اتفاق  افتاد، آسیب جدی دید و در سال 1771 به طرح متفاوت تر از طرح اولیه بازسازی شد. در این مسجد معماری اسلامی با معماری بیزانتین ترکیب شده است و یکی از باشکوه ترین و زیباترین نمونه های معماری اسلامی- عثمانی محسوب می شود.
البته مقبره سلطان محمد نیز در این مسجد قرار گرفته است. این مسجد در محله فتیح استانبول قرار گرفته است و می توانید در بازدید از اماکن تاریخی استانبول و جاذبه ها سری هم به این مسجد بزنید.


مسجد بايزيد 2:

يکي از قديمي ترين مساجد استانبول مسجد بايزيز2 ميباشد که در قرن شانزدهم بنا شده است و در زمان امپراطوري عثماني به دستور بايزيد2 ساخته شد اين مسجد از معماري کليسا بيزانسي و اياصوفيه الهام گرفته شده است و در ميدان بايزيد نزديک بازار بزرگ استانبول و بقاياي باستاني تئودوسيوس قسطنطنيه واقع شده است.

تصاویری از مساجد استانبول