شهر میرا لیکیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کشور ترکیه همواره مقصد گردشگری بسیاری از افراد می باشد. موقعیت جغرافیایی و تاریخ  پر فراز و نشیب آن این کشور را به منطقه ای خاص تبدیل کرده است. یکی از مناطق پر بازدید این کشور، تور آنتالیا می باشد که شهر میرا لیکیا نیز در آن قرار دارد. این شهر یکی از جاذبه های گردشگری این شهر  و کشور ترکیه می باشد که یادگار رم باستان است. در ادامه بیشتر با شهر میرا لیکیا و جاذبه های گردشگری این شهر آشنا می شویم.


 

شهر میرا لیکیا

تاریخچه مختصری از شهر میرا لیکیا

شهر میرا لیکیا که به اختصار به آن شهر میرا نیز می گویند در آنتالیای ترکیه و در ناحیه لیکیه آناتولی قرار دارد که طبق اسناد تاریخی یکی از شهرهای رم باستان بوده است. بعدها به دلایلی این شهر به کشور ترکیه تعلق پیدا کرد و نام کاله بر آن نهاده شد که البته از سال 2005 نام دمره را نیز به خود گرفت و به این نام نیز شناخته می شود.

 

شهر میرا لیکیا


از نظر موقعیت جغرافیایی این شهر در 45 کیلومتری از کاش که یک منطقه توریستی دیگر در ترکیه است قرار دارد. این شهر در طول دوران تاریخ از اهمیت بسزایی برخوردار بود که طبق نظر مورخین، از شهر باستانی زانث هم مهمتر تلقی می شد و در دوران بیزانس شهر میرا لیکیا به عنوان پایتخت و مرکز لیکیه قرار داده شد و در قرن دوم میلادی این شهر یکی از شش منطقه مهم در لیکیه بود. این شهر مانند یک دژ مستحکم ساخته شده بود که می توان از دیوارهایی که دورتادور شهر باستانی میرا کشیده است و متعلق به قرن پنجم قبل از میلاد است، دریافت.

تاریخچه تاسیس شهر میرا لیکیا

اگر بخواهیم تاریخ دقیقی از زمان تاسیس شهر میرا لیکیا را بگوییم باید گفت چندان سند معتبری در دست نیست اما با توجه به سازه هایی که در این شهر وجود دارد بیش از پنج قرن قبل از میلاد می توان تخمین زد اما برخی اسناد مکتوب مربوط به این شهر نیز وجود دارد که از یک قرن قبل از میلاد نگاشته شده اند و بیشتر تاریخی که به صورت مکتوب از این شهر وجود دارد در همین بازه است. اما همچنان که گفته شد سازه هایی مانند دیواره دفاعی دورتادور شهر، آثار باستانی و معابد و ... که در این شهر قرار دارد سنی بیشتر از این را نشان می دهند.


شهر میرا لیکیا

مکان ها و آثار مهم شهر میرا

همانطور که گفته شد شهر میرا لیکیا از شهرهای مهم روم باستان بود، پس با پرسه زنی در این شهر می توان آثاری از آن دوران و معماری رم باستان را نظاره گر بود. میرا لیکیا دارای مکان های زیبایی جهت گردشگری می باشد که در اینجا با مهمترین آنها آشنا خواهیم شد.


شهر میرا لیکیا

معبد آرتمیس الوترا:

این معبد که در شهر میرا لیکیا قرار دارد؛ از بزرگترین سازه ها در منطقه لیکیه می باشد و دارای اهمیت بسیاری است.

آمفی تئاتر رومی- یونانی:

یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شهر میرا آمفی تئاتر آن می باشد که به سبک رومی و یونانی طراحی شده است و دارای 38 ردیف می باشد که در محوطه ای باز به شکل دایره ای ساخته شده است. شما می توانید بر روی دیواره های این سازه زیبا آثاری از نقاب ها و ماسک هایی که برای نمایش استفاده می شده است را ملاحظه کنید.

مقبره های سنگی:

شاید برای شما هم عجیب باشد که گورستان به یکی از جاذبه های گردشگری یک شهر تبدیل شده باشد. اما این گورستان متفاوت است و شما می توانید مقبره هایی سنگی که به شکل های زیبا در دل کوه تراشیده شده اند را ملاحظه نمایید. بخشی از این گورستان در قسمت شرقی و بخشی از آن در قسمت غربی کوه و بخشی از آن در بالای آمفی تئاتر قرار دارد و قدمت آنها به قرن چهارم قبل از میلاد بر می گردد. بیشتر این مقبره های خالی هستند و طبق گفته های کاشف این شهر، چارلز در سال 1840، این مقبره ها به رنگ های قرمز، زرد و آبی بوده اند. وجود تصویر یازده نفری بر روی دیواره ها و بخشی از زندگی آنها تصویری زیبا را بر روی این سنگ ها نمایش می دهد.

کلیسای سنت نیکولاس:

این کلیسا یکی از جاذبه های مهم شهر میرا می باشد که در قرن ششم میلادی با این فرض که محل دفن سنت نیکولاس است ساخته شده است و مقبره سنگی آن نیز در آن محل قرار دارد، البته گفته شده است که جسد وی به ایتالیا منتقل شده است. این کلیسا از زمان تاسیس خود تا به امروز یکبار در قرن نهم میلادی بعد از حمله اعراب و یکبار در سال 1042 توسط کنستانتین دهم و یک بار در سال 1863 توسط سزار الکساندر دوم بازسازی و مرمت شد.

چرا شهر میرا خالی از سکنه است؟

شهر میرا لیکیا همانطور که گفته شد روزگاری شهری بسیار پرقدرت و با شکوه بوده است اما به دلایلی از قرن هفتم پس از میلاد اعتبار و شکوه خود را بر اثر عوامل گوناگونی از دست داد و به شکل امروزی که مقصد گردشگری افراد کنجکاو برای آثار باستانی است تبدیل شده است. زمین لرزه و به دنبال آن به راه افتادن سیل این شهر را به نابودی کشاند و در نهایت با حمله اعراب این شهر رو به نابودی رفت.


شهر میرا لیکیا

بهترین زمان بازدید از شهر میرا لیکیا

شهر میرا از جمله شهرهای خوش آب و هوا و کوهستانی آنتالیا می باشد و برای بازدید از سایت باستان شناسی این شهر می توان گفت همه روزه این امکان فراهم است. اما این نکته را باید در نظر داشت که بین ماه های آوریل و اکتبر ساعت بازدید از 8 صبح الی 7 شب می باشد و بین ماه های نوامبر و مارس این ساعات بین ساعت های 8 تا 5 بعدازظهر کاهش می یابد.

 

شهر میرا لیکیا