مسجد تکلی پاشا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسجد تکلی پاشا یکی از شاهکارترین آثار بجا مانده از دوران عثمانی ها می باشد که قدمت آن به دوران 18 میلادی باز می گردد. معماری و تزئینات داخلی بسیار بی نظیر و جالب این مسجد از مهمترین نقاط قوت آن می باشد که سبب شده است در میان دیگر مساجد شهر آنتالیا از شهرت بسیار متفاوت تری برخوردار باشد.

 


 

معرفی مسجد تکلی پاشا

شهر آنتالیا یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای ترکیه می باشد که با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار فوق العاده خود توانسته است توجه میلیون ها گردشگر را به سوی خود جذب کند. یکی از مشهورترین و پربازدیدترین آثار تاریخی این شهر را مسجد تکلی پاشا شامل می شود که این مسجد یکی از خیره کننده ترین مساجد تور آنتالیا بوده و از اهمیت بسیار بالایی در نزد مردم برخوردار می باشد. این مسجد توسط مهمت پاشا مورد بازسازی واقع شده است که از همین رو بسیاری از افراد محلی به این مسجد، مسجد تکلی محمت پاشا نیز می گویند.
نمای بیرونی بسیار بی نظیر و تزئینات داخلی فوق العاده این مسجد سبب شده که بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به محض ورود به شهر آنتالیا بازدید از آن را در اولویت های خود قرار دهند. این مسجد یکی از بزرگترین آثار تاریخی و فرهنگی بجا مانده از قرن 18 میلادی می باشد که می توان با مشاهده معماری داخلی و خارجی آن به جنبه های فرهنگی بسیاری از مردم آن دوران پی برد. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد تاریخچه و راه های دسترسی به مسجد تکلی پاشا توضیحات بیشتری را به حضور شما ارائه دهیم.


تور استانبول-مسجد تکلی پاشا

تاریخچه مسجد تکلی پاشا

یکی از مهمترین ابهاماتی که در مورد مسجد تکلی پاشا وجود دارد، مشخص نبودن تاریخ دقیق ساخت این مسجد می باشد که با این حال بسیاری از افراد بر این باور هستند که این مسجد در بین سال های 1593 تا 1607 ساخته شده است. این مسجد یکی دیگر از آثار باشکوه دوران حکومت عثمانی ها می باشد که مردم این شهر نیز در طول سالیان دراز با دل و جان از آن مراقبت کرده اند. البته ناگفته نماند که این مسجد در طول سالیان دراز مورد تخریب های بسیار زیادی واقع شده است که با همت مردم بازسازی های لازم بر روی آن صورت گرفته است. سالانه صدها مراسم مذهبی متفاوت در صحن این مسجد در حال برگزاری است و روزی می توان صدای 5 مرتبه اذان را از این مسجد شنید.


تور استانبول-مسجد تکلی پاشا

دسترسی به مسجد تکلی

امروزه بسیاری از گردشگران و مسافرانی که قصد بازدید از شهر آنتالیا و جاذبه های تاریخی و طبیعی این را دارند، دوست دارند تا در وهله اول از مسجد تکلی پاشا بازدید داشته باشند و برای این منظور نیز به دنبال تهیه نقشه گردشگری آنتالیا هستند تا به راحتی به مسجد مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. لازم به ذکر است که مسجد مذکور تنها یکی از زیباترین 30 مسجد موجود در شهر آنتالیا می باشد. اگر شما نیز به دنبال آدرس و موقعیت جغرافیایی دقیق این مسجد هستید می توانید از طریق آدرس زیر به دیدن آن بروید:

-آدرس مسجد تکلی پاشا: Tuzcular, Uzun Carsı Sk. No:3, 07100 Muratpasa/Antalya, Turkey
-بازدید از این مکان به شکل رایگان می باشد.
-مدت زمان مورد نیاز برای بازدید از قسمت های مختلف این مسجد در حدود یک ساعت می باشد.
-مسجد در اوقات برپایی نماز برای بازدید گردشگران ممنوع می باشد.


تور استانبول-مسجد تکلی پاشا

بهترین زمان بازدید از مسجد تکلی

بهترین زمان بازدید از مسجد تکلی پاشا می تواند در هر فصلی از سال باشد که معمولا بسیاری از گردشگران فصل های پاییز و زمستان را به این منظور انتخاب می کنند چرا که از هجوم گردشگران کاسته شده است و افراد می توانند با خیال راحت از قسمت های مختلف این مسجد باشکوه بازدید داشته باشند. همچنین بازدید از این مکان در لیست بازدیدی بسیاری از تورهای گردشگری آنتالیا نیز واقع شده است و شما می توانید با شرکت در این تورها به راحتی مسجد تکلی را مورد بازدید خود قرار دهید.

 

تور استانبول-مسجد تکلی پاشا

معماری مسجد تکلی

یکی از مهمترین و اساسی ترین عواملی که سبب شده است تا بسیاری از گردشگران و توریست ها بازدید از مسجد تکلی را در اولویت های خود قرار دهند، معماری بسیار باشکوه و خارق العاده این مسجد می باشد. سبک معماری به کار رفته در ساخت این مسجد متعلق به معماری دوران سلجوقی و عثمانی می باشد و مهمترین اجزای این مسجد را یک گنبد اصلی تشکیل داده است که سه گنبد کوچ نیز در اطراف آن واقع شده اند. البته در سمت شمالی این مسجد نیز می توان سه گنبد کوچک دیگر را نیز مشاهده کرد که همین معماری و قرار گیری متفاوت گنبدها سبب شده است که این مسجد بسیار متفاوت تر از سایر مساجد این شهر باشد. مناره های بسیار بلند، کاشی کاری های چشمگیر و تزئینات داخلی بسیار شگفت انگیز این مسجد سبب شده است تا هر بیننده ای مجذوب این مکان باشد. بسیاری از کاشی کاری های استفاده شده در این مسجد دارای نقوش بسیار متعدی از آیات قرآن می باشد که زیبایی به خصوصی را به مسجد بخشیده است.

تصویر 5