موزه باستان شناسی آنتالیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از گنجینه های با ارزش در کشور ترکیه و منطقه می باشد. در این موزه آثار تاریخی متعددی از قرون مختلف وجود داشته و همه روزه گردشگران بسیاری برای بازدید از آن به ترکیه سفر می کنند. اما پیش از بازدید از موزه آنتالیا بهتر است با این موزه و آثار باستانی آن بیشتر آشنا شوید.

موزه باستان شناسی آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهای پر گردشگر در ترکیه به شمار می رود که امکانات و جاذبه های گردشگری بسیاری را برای گردشگران در نظر گرفته است. اما یکی از جاذبه های توریستی این شهر که بسیار پرطرفدار نیز می باشد، موزه باستان شناسی آن است که می توان گفت پربازدیدترین موزه شهر آنتالیا نیز به شمار می آید. در این موزه شاهد معماری بی نظیر و گچ بری ها و مجسمه های تاریخی زیبایی خواهید بود. بیشترین آثار باستانی موجود در این موزه متعلق به شهر قدیمی پرگه ترکیه است که از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشد. ذکر این نکته نیز خالی است لطف نمی باشد که این موزه به عنوان سومین موزه بزرگ و با ارزش کشور ترکیه شناخته می شود و هر ساله گردشگران بسیاری از جای جای دنیا برای بازدید از آثار باستانی آن به شهر آنتالیا ترکیه سفر می کنند. در سفر به آنتالیا باید یک روز کامل را به بازدید از این موزه اختصاص دهید. موزه باستانی آنتالیا وسعت بسیار زیادی داشته و دارای 13 تالار مختلف می باشد. مجموعه آثار باستانی که در این موزه یافت می شود، اکثرا متعلق به آثار عصر حجر، عصر برنز، دوره کلاسیک، دوره بیزانس، دوره سلجوقی و دوره عثمانی می باشند. جالب است بدانید در این موزه بخشی را نیز به کودکان اختصاص داده اند که ضمن سرگرم شدن شان، آن ها را به موزه و عتیقه جات مختلف علاقه مند می کند.

 

موزه باستان شناسی آنتالیا


تاریخچه ساخت موزه آنتالیا

دوران ساخت و افتتاح این موزه در دوران پر تلاطم جنگ جهانی اول بوده است. موزه باستان شناسی آنتالیا در جنگ جهانی اول و در سال 1922 میلادی توسط سلیمان فریک ساخته شد. در آن دوران به دلایل لشکرکشی ها و غارت ها در جنگ، ممکن بود، تمام آثار تاریخی این موزه به غارت برود؛ اما با تدابیری که اندیشیده شد، تمام آثار تاریخی و باستانی موزه باستانی آنتالیا به یک مسجد معمولی در این شهر انتقال پیدا کرد. پس از جنگ جهانی هم هنوز این اشیاء در همان مسجد نگهداری می شد. اما در آخر تصمیم گرفته شد که تمامی اشیاء تاریخی و باستانی موزه در سال 1972 بار دیگر به موزه بازگردانده شود و در معرض دید عموم قرار گیرد. حفظ این آثار با ارزش در چنین برهه ای از زمان بسیار جالب بوده است و خوشبختانه تمامی اشیاء بدون هیچ آسیبی دوباره به جایگاه اصلی خود برگردانده شدند. در حال حاضر بیش از پنج هزار آثار هنری و 25 تا 35 هزار آثار تاریخی در این موزه وجود دارد.

 

موزه باستان شناسی آنتالیا


معماری موزه باستان شناسی آنتالیا و بخش های مختلف آن

وسعت این موزه در حدود 7000 متر مربع می باشد. در سالن ورودی، دو دیوار وجود دارد که قبل از راهیابی به سالن اصلی هستند. در دو سمت ورودی، پانل هایی وجود دارد. پانل سمت راست مربوط به تصاویر مسجد، خانه ها و قلعه آنتالیا می باشد. در پانل سرامیکی سمت چپ می توانید نقشه مناطق مختلف و شهرهای باستانی را مشاهده کنید. در این موزه یک مرکز حفاری بین المللی نیز وجود دارد که باستان شناسی از کشورهای مختلف در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. موزه دارای 14 اتاق مختلف است. در هر اتاق آثار باستانی مختلفی وجود دارند. بخش دیگری در موزه باستان شناسی آنتالیا وجود داشته که مربوط به صنایع دستی، لباس های سنتی و مصنوعات مختلف و ... می شود. در بخش دیگری از موزه تابوت های سنگی رومی به چشم می خورند که مربوط به قرن دوم پس از میلاد می باشند. در طبقه دوم موزه می توانید از گنجینه سکه ها و آثار هنری طلاکوبی دیدن کنید.

 


اطلاعات کلی درباره موزه باستان شناسی آنتالیا

در این جا می خواهیم شما را با اطلاعات مختصر؛ اما مفیدی درباره موزه باستان شناسی آنتالیا و نحوه بازدید از آن آشنا کنیم. اگر می خواهید در شهر به دنبال این موزه بگردید، باید نام اصلی و نحوه نگارش آن را بدانید تا راحت تر آن را پیدا کنید. نام این موزه Antalya Archaeological Museum می باشد. موزه باستان شناسی در منطقه ساحل کونیالتی و در شهر آنتالیا واقع شده است. مدت زمان بازدید از این موزه بین 3 الی 4 ساعت می باشد. پس حتما برنامه ریزی خوبی برای بازدید از موزه آنتالیا داشته باشید تا از این بازدید طولانی خسته نشوید. ساعات بازدید از این موزه، همه روزه به جز روزهای یکشنبه از ساعت 9 الی 19:30 می باشد. شما می توانید بلیط این جاذبه گردشگری را از وب سایت مربوط به موزه دریافت نمایید.هزینه ورودی این موزه، 22000 تومان است.